Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Jandarma tarihinde bir ilk

22.11.2012 13:46
Kürsüye geçen Bakan Fatma Şahin, 4 bin 500 Jandarma personeline kadına yönelik şiddet konusunda konferans verdi. Proje kapsamında her yıl 130 bin asker konu hakkında bilgilendirilecek
AİLE ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında kadına yönelik şiddete ilişkin askeri birimlerde eğitim verilmeye başlandı. Bu çerçevede Jandarma Okulları Komutanlığı Konferans Salonu'nda düzenlenen ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Kolluğun Yeri ve Önemi' paneline Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu ile çok sayıda asker katıldı. Program kapsamında 8 ayrı derslikte toplam 2 bin 470 katılımcının video konferansla programı takip etti. Konferans programını sunan Öğretim Başkanı Jandarma Kurmay Albay Tünay Yanardağ, “Jandarma olarak 70 il, 140 ilçe ve 174 jandarma karakol komutanlığında yapılan anket sonucunda personelin bilgilenme ihtiyacı duyduğu ilk 5 konu arasında kadına yönelik şiddet yer alıyor” dedi.

Anayasa ve yasalarda değişiklik
Fatma Şahin, kadına yönelik şiddet konusunda başta Anayasa birçok değişiklik yapıldığını belirterek, “Ama şiddet uygulayan erkeğin evden uzaklaştırılmasının yetmediği, temel yasanın ihtiyaç olduğu ortaya çıktı. Koruyucu önlem olarak bu çalışmayı bildiğimiz için destek mekanizmalarınızı nasıl geliştireceğinizi çok ciddi bir şekilde temel bir kanuna dönüştürüldü” dedi. Proje kapsamında her yıl 130 bin askere eğitim verilecek. 
Bu haber toplam 2618 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri