Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Jandarma'ya personel alımı

27 Ocak 2009 / 15:43
Jandarma Astsubay Temel Kursu için 7-29 Şubat, Uzman Jandarma Okulu için 9-27 şubat tarihlerinde başvurulacak
Jandarma Genel Komutanlığı'nın internet sitesindeki duyuruya göre, Jandarma Astsubay Temel Kursuna katılmak isteyen dört yıl veya daha uzun süreli yüksek öğrenim programından mezun olan veya olabilecek adayların 27 yaşından (1982 veya daha sonraki yıllarda doğmuş), iki yıllık yüksek okuldan mezun olan veya olabilecek durumdaki 25 yaşından (1984 veya daha sonraki yıllarda doğmuş) büyük olmaması gerekiyor.

Adaylar, başvuru merkezlerini www.osym.gov.tr internet adresinden öğrenilecek.

Jandarma Astsubay Temel Kursu Sınavının birinci aşamasını oluşturan yazılı sınav, ÖSYM tarafından 2 Mayıs 2009 Cumartesi günü yapılacak.

Sınav, Adana, Ankara, Erzurum, İstanbul, İzmir ve Trabzon'da gerçekleştirilecek. Sınavda adaylara önlisans düzeyinde çoktan seçmeli sorulardan oluşan test uygulanacak.

İkinci aşama sınavlara çağrılan adaylar, Jandarma Okullar Komutanlığı'nca 20-28 Haziran 2009 tarihleri arasında yapılacak olan belge inceleme, ön sağlık
muayenesi, fiziki kabiliyet değerlendirme testlerine ve mülakat sınavına tabi tutulacak.

Sağlık muayenesi ve mülakat sonucunda Jandarma Astsubay Temel Kursunu katılmaya hak kazanan asıl ve yedek adaylar 6-14 Temmuz tarihleri arasında sağlık muayenesi için asker hastanelerine sevk edilecek.

Uzman jandarma

Uzman jandarmalık için en az lise ve dengi okullardan en geç 2009 yılı Haziran ayına kadar mezun olabilecek adaylar başvurabilecek. Uzman jandarmalığa
en az 19, en fazla 24 yaşında olanlar müracaat edebilecek. Uzman Jandarma Okulu giriş sınavına başvurular 9-27 Şubat arasında internetten yapılacak.

Sınavın birinci aşamasını oluşturan yazılı sınav, ÖSYM tarafından 19 Nisan 2009 Pazar günü yapılacak.

Yazılı sınav, Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Bursa, Elazığ, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon ve Van il merkezlerinde düzenlenecek.

İkinci aşama sınavının ardından başarılı olan asil ve yedek adaylar, 6-14 Temmuz 2009 tarihleri arasında asker hastanelerine sağlık muayenesine sevk
edilecek.

Jandarma Genel Komutanlığı, sözleşmeli subay ve sözleşmeli astsubay(kadın) alımları için başvuruların 1 Şubat-1 Nisan tarihleri arasında yapılacağını daha önce açıklamıştı.

Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu için başvurular ise Mayıs 2009'dan itibaren internet üzerinden yapılacak.
Bu haber toplam 9170 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri