Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Büyükelçiliğe siyah çelenk bıraktılar

30.01.2011 19:47
Dövizzedeler, Japonya Büyükelçiliği'ne siyah çelenk bıraktı.

Dövizle konut kredisi alıp mağdur olduklarını belirten dövizzedeler, basın açıklaması yaparak tepkilerini dile getirdi. Basın açıklamasının ardından grup, Japonya Büyükelçiliği önüne siyah çelenk bıraktı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Dikmen Kapısı önünde toplanan yaklaşık 20 kişilik grup, ellerinde dövizlerle özellikle Japon Yeni'ni protesto etti. Grup adına açıklama yapan Ali Çankaya, Cumhurbaşkanı, TBMM, Başbakan ve tüm siyasi parti liderlerine mağduriyetlerine çare bulmalarını istedi.

Ali Çankaya, açıklamasında, "Biz, sayıları 250 bin kişiyi bulan dövizzedeleriz. Bu sayıların ailelere yansıyan etkilenme sayısı 1 milyondur. En temel ihtiyacımız olan 'Barınma' ihtiyacımızın temini için bankalardan TL yerine, dövizle kredi kullanarak konut aldık. Ancak gerek ülkemizde gerekse dünyada baş gösteren büyük ekonomik kriz nedeniyle 1000 TL ile başlayan kredi ödemesi ne yazık ki şu an 1800 TL olmuş, yüzde 30 fark etmiştir. Bu büyük bir falakettir. Felaket illa evimizin yanması, sel, deprem olması demek değildir. Felaket karşısında yuvalarımız yıkılmakta, boşanmalar olmakta, psikolojik sarsıntı geçirmekteyiz. Millet olarak bu konuya müdahil olmanızı istiyoruz." dedi.

En makul çözümün, bankaların her bir mağdura dövizle kredi kullandıkları tarihin taban alınarak TL'ye geçmesi olduğunu ifade eden Çankaya, "Anayasa'nın hükmü açıktır 'Devlet tüketiciyi korur' o halde sayın Cumhurbaşkanı'ndan himmet bekliyoruz. Sayın Başbakanımız'dan sorunun çözümünü bekliyor ve tam olarak güveniyoruz. Ülke kaybetmemiştir. Ancak bizler öyle değiliz. Bizi unutmuş olamazsınız." diye konuştu.

Grup, 'Dert bizde deva Başbakan'da', 'Kriz teğet geçti bizleri ezdi geçti', 'Bıçak kemiğe dayandı', 'Japonlar bile halimize ağlıyor' şeklinde dövizler açtı.

Basın açıklamasının yapıldığı TBMM Dikmen Kapısı'nda çevik kuvvet geniş güvenlik önlemi aldı. Yapılan açıklamanın ardından grup, yanlarında getirdikleri ve üzerinde 'JPY mağdurları Yenzedeler' yazılı siyah çelengi Japonya Büyükelçiliği kapısına bıraktı.

Polisin, çevresinde geniş güvenlik önlemi aldığı eylemin ardından dövizzedeler, büyükelçilik önünden ayrılarak Abdi İpekçi Parkı'na gitti. Dövizzedeler, sabaha kadar hükümeti temsilen bir yetkilinin gelmeden dağılmayacaklarını belirtti.

Kaynak:
Bu haber toplam 1744 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri