Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Japonya'da Deprem ve Tsunami

11.03.2011 14:48
Japonya'da 8,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Ülkenin kuzeyini tsunami dalgaları vurdu. Ölü sayısı 60 oldu. Onagava'da santralde yangın çıktı. Bir santralde ise sızıntı tespit edildi.

 

SAAT 14.13 NÜKLEER SANTRALDE ACİL DURUM İLANI

Fukuşima Nükleer Santrali'ndeki sızıntı nedeniyle santral çevrisinde acil durum ilan edildi.

SAAT 13.46 ÖLÜ SAYISI 60'A YÜKSELDİ

Japon devlet televizyonu 60 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı

SAAT 13.33 JAPONYA'DA 100 KİŞİ TAŞIYAN GEMİ BATTI

Japonya'da tsunami ülkeyi vurdu. 100 kişiyi taşıyan yolcu gemisi Miyagi kıyılarında tsunaminin oluşturduğu dev dalgalar arasında battı.  

SAAT 13.08 BİR NÜKLEER SATRALDE SIZINTI BİLGİSİ

Bir nükleer santralde sızıntı olduğu açıklandı. Gelişmeler bekleniyor

SAAT 13.36 PASİFİK ALARM'DA

Tüm Pasifik kıyılarında tsunami alarmı verildi.

SAAT 12.34 JAPONYA'DA YAŞAYAN TÜRK VATANDAŞI AYHAN KALKAN ANLATTI

Japonya'da yaşayan Türk vatandaşı Ayhan Kalkan, depremi anlattı. Kalkan, sahilde hasar büyük, artçı sarsıntıların devam ettiğini söyledi.

Kalkan, 'İnternetle ancak arkadaşlarımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Hayat normal şekilde işliyor.' dedi.  


Disneyland'ın otoparkı sular içinde, gemiler limanları kırıp evlere girdi.

 

SAAT 12. 30 ÖLÜ SAYISI 32'YE YÜKSELDİ

Japonya'da meydana gelen 8,9 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 32'ye yükseldi.

 

 

 

 

Japon medyası, başkent Tokyo'da 67 yaşındaki bir kişinin çöken duvarın, yaşlı bir kadının da çöken çatının altında ezilerek can verdiğini duyurdu. Başkentin kuzeyindeki İbaraki bölgesinde de bir evin çökmesi sonucu 3 kişinin öldüğü belirtildi.

Farklı bölgelerden de ölü, yaralı ve kayıp haberleri geliyor.

Japon medyası, daha önce deprem ve depremin yol açtığı dev dalgalarda 19 kişinin öldüğünü duyurmuştu.

 

SAAT 12.07 AMERİKA'DA TSUNAMİ ALARMI GENİŞLETİLDİ

Tsunami uyarısı Amerika'nın Batı kıyılarına kadar genişletildi

SAAT 11.52 JAPONYA DEPREM ENSTİTÜSÜ'NDEN DEPREM GÜNCELLEMESİ

Japonya Deprem Enstitüsü Japonya'da meydana gelen depremin büyüklüğünü 8,8 olarak açıkladı.

SAAT 11.47 NÜKLEER SANTRALDE YANGIN ÇIKTI

Kyodo Ajansı: Onagava'daki nükleer santralde yangın çıktı

SAAT 11.44 ÖLÜ SAYISI 24 OLDU

Japonya'da ölü sayısı 24'e yükseldi.

SAAT 11.39  RUSYA, KURİL ADALARINDAN 11 BİN KİŞİYİ TAHLİYE ETTİ

 

Rus yetkililerin, bu sabah 8,9 büyüklüğünde bir depremle sarsılan Japonya'ya yakın olan Kuril adalarından 11 bin kişiyi tahliye ettiği bildirildi.

 

Rusya Acil Durumlar Bakanlığından yapılan açıklamada, tsunaminin Pasifik'teki bazı sahil kasabalarını ve köyleri vurma olasılığının bulunduğu belirtilerek, bu yüzden söz konusu bölgelerden 11 kişinin tahliye edildiği kaydedildi.

Açıklamada, Pasifik'teki Malo-Kurilks köyüne ulaşan tsunami dalgasının 50 santimetre yüksekliğinde olduğu aktarıldı.

Rusya, İkinci Dünya Savaşı'nın son döneminde ABD'nin attığı atom bombası ile savaşı kaybeden Japonya'ya ait Kuril adalarını işgal etmişti. Söz konusu adaların iadesi konusu, iki ülke arasındaki ilişkilerin dönem dönem gerilmesine neden oluyor.

SAAT 11.24 DIŞİŞLERİ BAKANI DAVUTOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, kendilerine ulaşan bilgilere Japonya'daki depremde Tokyo Büyükelçiliğinde hasar meydana gelmediğini, ülkedeki Türk vatandaşları arasında da can kaybı ya da yaralanma olmadığını bildirdi.

 

 

Davutoğlu, Türkiye ile BM Kalkınma Programı (UNDP) arasındaki Stratejik Çerçeve Anlaşması'nın imzalanmasından sonra UNDP Başkanı Helen Clark ile birlikte düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Japonya'da büyük bir felaketle karşı karşıya kalındığını, Dışişleri Bakanlığı olarak ilk andan itibaren gelişmeleri yakından takip ettiklerini kaydetti.

 

Bakanlık içinde de konuyla ilgili özel bir birim oluşturulması talimatı verdiğini belirten Davutoğlu, "Japonya kalkınmış bir ülke, ancak biz de bütün imkanlarımızla yardıma hazırız. Bugün Japonya Dışişleri Bakanıyla temasa geçeceğim ve kendisine bu konuda dayanışma mesajımı ileteceğim" dedi.

 

Kendilerine ulaşan bilgilere göre Türkiye'nin Tokyo Büyükelçiliğinde herhangi bir hasar meydana gelmediğini kaydeden Davutoğlu, "Büyükelçilik yetkilileri, Japonya'daki vatandaşlarımızla temas halinde. Japonya'daki Türk vatandaşlarımızla ilgili şu ana kadar ulaşmış olumsuz bir haber yok" diye konuştu.

 

Davutoğlu, "Japon halkına felaket dolayısıyla geçmiş olsun" ifadesini de kullandı.

SAAT 11.14 YANGINLARDA PATLAMA ENDİŞESİ

Birçok petrol tesisinde yangın çıktı. Yangının çıktığı rafineride patlama endişesi yaşanıyor

SAAT 11.09
ÖLÜ SAYISI 19 OLDU


Japonya'da 8.9 büyüklüğündeki depremde ölü sayısının 19'a çıktığı bildirildi. Japon medyası, deprem ve depremin yol açtığı dev dalgalarda 19 kişinin öldüğünü duyurdu.

SAAT 11.00 BM'DEN YARDIM AÇIKLAMASI

Japonya'nın doğu sahili açıklarında meydana gelen depremin ardından BM tarafından yapılan açıklamada, 30 arama ve kurtarma ekibinin Japonya'ya gönderilmek üzere hazır durumda bekletildiği belirtildi.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi'nden (OCHA) Elisabeth Byrs, İsviçre'nin Cenevre kentinde basına yaptığı açıklamada, ''Bunun gibi olağanüstü durumlar için hazır durumdayız. 30 uluslararası arama ve kurtarma ekibi alarm durumunda, gelişmeleri izliyoruz ve gerekli olduğunda destek vermeye hazırız'' dedi. Olağanüstü durumlarda felaketzedeleri bulmak ve tedavi etmek amacıyla görev yapan BM afet değerlendirme ve koordinasyon ekipleri sağlık birimi ve özel eğitimli köpeklerden oluşuyor.

 

 

 

 

SAAT 10.55 KIZILHAÇ'TAN UYARI

Kızılhaç Japonya'da deprem sonrası meydana gelen tsunaminin bazı adalrın boyunu aşabileceği uyarısı yaptı.

SAAT 10.52 BAŞBAKAN'DAN YARDIM ÇAĞRISI

Japonya Başbakanı Naoto Kan, uluslararası yardım çağrısı yaptı

SAAT 10.45 TAHLİYELER BAŞLADI

Tayvan kıyılarında yaşayanlar tahliye edilmeye başlandı

kullanSAAT 10.31 LİMANLAR KAPATILDI, TOKYO'DA BAZI BİNALAR YANIYOR, HASAR VAR

Deprem sonrası oluşan tsunami nedeniyle Japonya'daki  tüm limanlar kapatıldı. Başkent Tokyo'nun bazı bölgelerdeki binalarda yangın çıktı. Bazılarının da yandığı belirtiliyor. Elektrik, su, haberleşme kesintilerinin olmadığı belirtiliyor.

SAA 10.24 HAYATINI KAYBEDENLER VE KAYIPLAR

Depremde resmi rakamlarda ilk belirlemelere göre 8 kişi hayatını kaybetti. Yüzlerce kişi kayıp.

Petrol tesislerinde yangınlar devam ediyor. Bunların söndürülmesi ise çok zor görünüyor.


kullanSAAT 10.12 PEKÇOK TESİSTE YANGIN ÇIKTI

Nükleer santraller otomotik kapatıldı. Santrallerde hasar var.

 Başbakan herhangi bir sızıntının olmadığını belirtti. Pek çok petrol tesinde yangın çıktı. Binalar yıkıldı, yaralılar bulunuyor.

Ölü sayısına ilişkin henüz açıklama yapılmazken AP 3 kişinin hayatını kaybettiğini belirtiyor.


SAAT 10.04 ÖLÜ SAYISI 5 OLDU


Japonya'da 8.9 büyüklüğündeki depremde ölü sayısının 5'e yükseldiği bildirildi. Hükümet, depremde 5 kişinin öldüğünü, depremin merkez üssüne yüzlerce kilometre uzaklıktaki Tokyo'da birkaç yaralı olduğunu kaydetti.

Daha önce depremin ardından ülkenin kuzeyindeki Sendai limanında oluşan tsunamide bir kişinin hayatını kaybettiği belirtilmişti.

 

 

 

SAAT 09.59 TSUNAMİ DALGISI ENDONEZYA'YA ULAŞACAK

Japonya'yada deprem sonrası oluşan tsunami dalgaları Türkiye saatiyle 13.00'de ulaşacak

SAAT 09.56 BAŞBAKAN: DEPREM BÜYÜK HASARA NEDEN OLDU

 

 

Japonya'da 8,9 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından Başbakan Naoto Kan, depremin ülkenin kuzeydoğusunda büyük hasara neden olduğunu söyledi. Başbakan, depremin vurduğu bölgedeki nükleer santrallerin zarar görmediğini ve radyasyon sızıntısı olmadığını belirtti. Hükümet sözcüsü Yukio Edano da yardım faaliyetlerine katılmaları için deprem bölgesinde askerlerin gönderildiğini kaydetti.

 

 

SAAT 09.47 PASİFİK KIYILARINDA TSUNAMİ ALARMI

Pasifik Okyanusu'na kıyısı olan bütün ülkelerde tsunami alarmı verildi.

 

SAAT 09.40 ALTI ÜLKE İÇİN TUSUNAMİ ALARMI

 

Depremin çevredeki diğer birçok ülkeyi de etkilemiş olabileceği belirtiliyor ve bölge ülkelerinde tsunami uyarıları yayımlanıyor. Uyarı kapsamında Japonya, Filipinler, Hawaii, Rusya'nın Büyük Okyanus kıyıları, Endonezya ve Tayvan bulunuyor.

 

SAAT 09.30 DÖRT ARTÇI DEPREM MEYDANA GELDİ

Japonya'nın kuzeydoğusunda, 8.9 büyüklüğündeki depremin ardından 4 artçı deprem meydana geldi. ABD Jeolojik Araştırma Kurumu, 7.1 büyüklüğe kadar 4 artçı depremin daha olduğunu bildirdi.

SAAT 09.20 NÜKLEER SANTRALLER KAPATILDI

 

Japonya'da bulunan nükleer santraller deprem nedeniyle kapatılıyor.

kullanSAAT 09.07 JAPONYA'DAKİ DEPREM BÜYÜKLÜĞÜ 8,9 OLARAK AÇIKLANDI

ABD Jeolojik Araştırma Kurumu USGS, Japonya'nın kuzeydoğu kıyıları açıklarında merkez üssü Niyagi eyaletinin Sengayi kentinde meydana gelen depremin 8,9 olduğunu bildirdi.

Depremin Pasifik Okyanusu'nun 24 km altında meydana geldiği belirtilirken yere yakın oluştuğu için depremin şiddetinin de büyük olması bekleniyor. Sendai'de 1 milyon kişinin yaşadığı belirtiliyor. 
 

 

Japonya en yüksek derecede tsunami uyarısı yayımlandı. 8 Metre Yüksekliğe varabilecek büyüklükte bir tsunaminin Miyagi yöresi yakınlarındaki kıyıyı vurabileceği bildiriliyor. 

Amerikan jeoloji yetkilileri depremin merkezinin Tokyo'dan 400 km. uzaklıkta ve denizin 20 mil derinliğinde olduğunu açıkladı. Depremin ardından şiddetli artçı sarsıntılar yaşanıyor.

Televizyon görüntülerinde Onahama City'de büyük dalgaların kıyıyı vurduğu görülüyor. Sendai City'de büyük bir dalganın karanın içlerindeki tarım arazilerine doğru ilerlerken önündeki herçeyi birlikte sürüklediği görüldü.

 

 

 

Denizden gelen dalgalarla birlikte gemiler, otomobiller, kamyonlar, elektrik direkleri, yoğun çamur tabakasıyla birlikte kıyıdan içlere doğru topluca sürükleniyor. Halkın en kısa zamanda ve hızla yüksek bölgelere gitmesi istendi.

 

 

Canlı televizyon görüntülerinde depremin birçok binada yangına yol açtığı; Tokyo yakınlarında bir petrol rafinerisinin de kontrol altına alınamayan bir yangın çıktığı görülüyor.  Japonya Meteoroloji kurumundan yapılan ilk açıklamada depremin büyüklüğü 7,9 olarak kaydedilmişti. Ancak yeni yapılan güncellemede depremin büyüklüğü 8,9 olarak belirlendi. Japonya'da son 7 yılın en büyük depreminin ardından büyük tsunami uyarısı yapıldı. Depremin ardından Tokyo'da yaralılar olduğu belirtildi.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 7270 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri