Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Jet Fadıl'dan Kandil'e Uzanan Proje

19.01.2012 11:08
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakırspor'u neden Barcelona'ya benzetti. İşte "Diyarbakırspor zaten biraz da Barcelona'dır"ın altındaki mesaj...

Tarih 23 Temmuz 2010. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) bünyesinde bulunan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki 12 kulübün yöneticisi Siirtspor Başkanı Fadıl Akgündüz başkanlığında Bingöl'de bir araya gelip, TFF'ye karşı 4 maddelik bir deklarasyon yayınlıyor. Bu toplantıdan sonra namıdiğer "Jet Fadıl", "TFF 4 talebimizi kabul ederse, biz de bu Federasyon çatısı altında futbolumuzu sürdüreceğiz. Ama kabul etmezse o zaman kendi birliğimizi kuracağız, Doğu ve Güneydoğu kulüpleri birliğimizin çatısı altında toplanacaktır" diyor.

Gökten üç elma düşüyor. Biri Öcalan'ın başına... Öcalan Katalan modelini örnek gösteriyor. Diğer elma DTK'nın başına... 23 Ağustos 2010'da DTK eşbaşkanları soluğu maddi sıkıntılar içinde can çekişen, sahaya çıkacak 11 bulamayan Diyarbakırspor Kulübü'nde alıyor. Ahmet Türk, "Bu takım hepimizin, halkımızın, Diyarbakır'ın, Amed'in takımıdır" diye başlıyor. Üçüncü elma BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın başına... 25 Ağustos'ta Barcelona'yı hatırlıyor, "Diyarbakırspor zaten biraz da Barcelona'dır" açıklamasını yapıyor.

"Barcelona" denilince akla ilk gelen şüphesiz Barcelona-Real Madrid rekabeti. Bir de Francisco Franco... İspanya İç Savaşı'nın ardından demokratik cumhuriyetin yıkılmasıyla İspanya'yı 36 yıl dikatörlükle yöneten Franco. Barcelona o dönemde Katalan halkının sembolü haline gelir. Katalansanız Barcelona'yı desteklersiniz, Franco'ya muhalifseniz yine Barcelona'yı desteklersiniz. Barcelona muhalefettir, Real Madrid ise rejimin simgesi. Bir gün rejimin göbeğinde Barcelona Real Madrid'i 5-0 yener, işte o gün Franco rejiminin sona erdiği gün kabul edilir.

Şimdi bu Barcelona'dan yola çıkıp, kendi liglerini icat edenler, kendi liginin şampiyonu olmak Barcelona'nın aklına niye hiç gelmemiş diye düşündüler mi acaba? Sormaya devam edelim. Barcelona niye ligden çekilmemiş? Real Madrid'le rekabet etmekten niye vazgeçmemiş? Mesela Katalan Bölgesi Ligi'nin şampiyonu olmakla niye yetinmemiş? Barcelona'da niye sadece Katalanlar futbol oynamaz?

Ancak bir Franco aklı Barcelona'yı Katalan Bölgesi'ne hapsedebilir, dünya da sadece Real Madrid'i izlemeye mahkûm olurdu. Bu proje bir özgürlük değil, bir muhalefet hiç değil, olsa olsa 40'lı yıllardaki Franco diktatörlüğünün provasıdır. Bugünden bakılınca komedi gibi de, bu faşist düşünce yarın birtakım kulüpleri etkisi altına alır da, "biz TFF'nin liglerinde değil, Mezapotamya Ligi'nde oynayacağız" diyen çıkarsa o zaman bir trajediye dönüşebilir.

Seda Şimşek/ Bugün 

Bu haber toplam 8478 defa okunmuştur
PKK sadece silahtan kandan ölümden anlar
hasan
Güneydoğudaki halkı savaştan kandan ölümden başka hiç bir şey düşündürtmemeye çalışan pkk hem kendini hem Kürtleri hem Türkiyeyi bataklığa sürüklemiştir. keşke Diyarbakırdan çok iyi alimler çok iyi sporcular çok iyi tüccarlar çıksa her şey daha güzel olur.
19 Ocak 2012 Perşembe 13:38
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
jet fadıl ve cübbeli
hamza
s.a bu iki adam son zamanlar bir arada çok göründüler.acaba bunlar hangi derin oluşumun piyonları?
19 Ocak 2012 Perşembe 12:38
Beğendim (0)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri