Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

JİTEM hakkında canlı yayında şok iddialar

23.12.2012 04:20
Jitem kimliği ile 1997 – 1999 yılları arasında, Güneydoğu’da görev yapan ‘Dağın Ardındaki Gerçekler’ kitabının yazarı Bedran Akdağ, Kanal 5’e konuk oldu.

Kanal 5’te canlı olarak yayınlanan Gazeteci – Yazar Aslan Değirmenci’nin hazırlayıp sunduğu ‘Son gündem’ programında eski JİTEM haber alma elamanı Bedran Akdağ, şok iddialarda bulundu.

Programda JİTEM’e katılma serüvenini Akdağ, şu şekilde anlattı: “Bir taraftan örgüt tarafından, bir taraftan da devletin bazı yapıları tarafından baskı altına alındık. Bizde PKK ya katılmak yerine Jitem’e katılmayı tercih ettik. Ancak Jitem ile çalışmaya başlayınca illegal bir örgüte hizmet ettirildiğimizi gördük. Hatta operasyon timleri vardı. Bir çok arkadaş da baskı yoluyla bu timlere katılmak zorunda kaldı” dedi.
Bıçak Timi’ni deşifre etti
Faili meçhul cinayetler hakkında önemli açıklamalar yapan Akdağ, bölgede Jitem çatısı altında Bıçak Timi oluşturulduğunu, Tim aracılığıyla sayısız infazlar gerçekleştirildiğini açıkladı. Bıçak Timi’ne bağlı alt birimlerin de varlığından söz eden Akdağ, “Bu yapılar terörle mücadele adı altında kuruldu ama hepsi kendi rantlarının peşine düşerek birer infaz timine dönüştü” dedi.

Bıçak Timi’ni kuran ve faaliyetlerini yürüten ekibin de isimlerini canlı yayında açıklayan Akdağ, “Bıçak timi, dönemin Kızıltepe ilçe jandarma komutanı Atilla Uğur (Ergenekon sanığı) tarafından kuruldu. Bıçak timi hakkında savcılığa verdiğim ifadem var. Açıkça isimleri sıraladım. İşte savcılığa verdiğim isimler: İsmet, Abdurrahman, Mehmet Salih, Başçavuş Aygün, Astsubay Erdal Uğur, PKK itirafçısı Kadiriye, PKK itirafçısı kod adı Fatih. Bu ekip bir çok kanaat önderi, işadamı ve istediklerini yapmayan mazlumlar dipsiz kuyulara attı” diye konuştu.

Tim’in içine farklı bölgelerden de katılımlar olduğunu ifade eden Akdağ, Cizre’de ki yapılanmayı ise Güneydoğu’daki faili meçhul cinayetlerle ilgili davanın görüldüğü duruşmada davanın bir numaralı sanığı olan Emekli Albay Cemal Temizöz’ün oluşturduğunu öne sürdü. Bıçak Timi’nin bölgede gayri meşru işler yaptığını ve köylerde de katliamlara imza attıklarını da Akdağ sözlerine ekledi.
Ölüm nedenleri Kürt raporu
Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın, Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Temel Cingöz, Mardin Jandarma Alay Komutanı Rıdvan Özden, Tunceli Jandarma Alay Komutanı Albay Kazım Çillioğlu ve Emekli Korgeneral Hulusi Sayın’ın Jitem tarafından ortadan kaldırıldığını öne süren Bedran Akdağ, “Bu ekip rahmetli Eşref Bitlis’in çalışma kadrosundaydı. Rahmetli Bitlis ve Adnan Kahveci’ye Turgut Özal özel bir görev verdi. Görevleri Kürt sorunu üzerinde bir araştırma yaparak rapor hazırlamaktı. Bu kapsamda çok geniş çalışmalar yaptı iki isim. Daha sonra sundukları taslak raporlarda Jitem’e yer verdiler. Ve el birliği ile Jitem’in üzerine gitme kararı aldılar. Ve maalesef bunu hayatları ile ödediler” dedi.
Okkan suikastı Jitem işi
Diyarbakır Eski Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’a yönelik suikast hakkında da şok iddialarda bulunan Akdağ, olayın arkasında JİTEM’in olduğunu öne sürdü. Olayın ardından görüştüğü bir itirafçının kendisine suikastı detaylı bir şekilde anlattığını ifade eden Akdağ, “İtirafçı aynı zamanda JİTEM’e de hizmet etmişti. Olayda Ergenekon sanığı Levent Göktaş ve yine Ergenekon sanığı Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün de parmağı var. Olayı kesinlikle JİTEM’in yaptığını anlattı bana. JİTEM elemanları Gaffar Okkan’ı vurduktan sonra Diyarbakır Saraykapı’ya gidiyorlar. JİTEM binasına, 16 kişilik bir tim. Ve ertesi gün oradan helikopter ile Irak’ın Süleymaniye kentine geçiyorlar. Yaklaşık bir ay Kuzey Irak’ta kaldıktan sonra tekrar helikopter ile Diyarbakır’a geliyorlar. Ve oradan CESNA tipi bir uçakla Malatya’ya giderken uçak düşürülüyor. Hiç kimse sağ kalmadı. Yani olayı gerçekleştiren JİTEM elemanları da susturuldu. Bu olayı ben yetkili makamlara da bildirdim” dedi.
Aygün hakkında şok iddia
Canlı yayında CHP Milletvekili Sinan Aygün hakkında da şok suçlamalarda bulunan Akdağ, “Sinan Aygün 2008 yılında bölgeye bir ziyaret gerçekleştirdi. Asker bizi arayarak onun korunmasının temin edilmesini istedi. Ben de kendisini korudum. Korucular ile de görüşmeler yaptı. Korucubaşlarına; “darbe geliyor, sizleri Belediye Başkanı yapacağız. Bende Başbakan olacağım” dedi. Hatta AK Parti hakkında hazırlanan bir dosyanın Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda hazır bekletildiğini de iddia eden Akdağ, “Aygün, AK Parti hakkında da ağır sözler sarf etti” şeklinde konuştu.
Yeşil aramızda
“Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ın yaşadığını öne süren Bedran Akdağ, “Hatta iddia ediyorum şuanda Çukurova Bölgesinde tutuluyor. Geçtiğimiz aylarda ise Diyarbakır’da görüldü. Kaynağımı açıklayamam ama bundan hiç şüphem yok. Onu derin yapılar halen elinde tutuyor. Çünkü o konuşursa Fırat’ın ötesinde karanlık olay kalmaz. PKK’nın derin ilişkileri de deşifre olur. Derin devlet Yeşil konuşur diye onu himaye ediyor. Ama oğlunun yakın zamanda avukatlar ile görüşerek babasının yaşadığını ifade ettiğini de biliyorum. Can güvenliği olmadığı gerekçesiyle avukatı açıklayamam. Sanırım çete davalarına tanıklık yapmak istiyor” diye konuştu.

Bu haber toplam 7624 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri