Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

JİTEM şiddeti tırmandırdı

25.06.2012 14:34
Susurluk Araştırma Komisyonu'na verdiği ifadelerde faili meçhul cinayetlerin nasıl planlandığını ve işlendiğini ayrıntılarıyla anlatan Jandarma İstihbaratçı Hüseyin Oğuz’un TBMM Terör Alt Komisyonuna; JİTEM, PKK, Yeşil ve faili meçhul cinayetler hakkında

ASLAN DEĞİRMENCİ / ANKARA-

 

TBMM İnsan Hakları ve İnceleme Komisyonu bünyesindeki Terör ve Şiddet Olayları Kapsamında Yaşam Hakkı İhlallerinin İncelenmesine Yönelik Kurulan Alt Komisyon, Susurluk skandalında TBMM araştırma komisyonuna verdiği ifadeleriyle öne çıkan, ‘Yeşil’ kod adlı Mahmut Yıldırım’ın kimlik bilgilerini ilk deşifre eden Emekli Jandarma İstihbarat Astsubayı Hüseyin Oğuz’u dinledi.

 

Daha önce Susurluk Araştırma Komisyonu'na verdiği ifadelerde faili meçhul cinayetlerin nasıl planlandığını ve işlendiğini ayrıntılarıyla anlatan emekli Jandarma İstihbaratçı Hüseyin Oğuz’un TBMM Terör Alt Komisyonuna sunum yaptığı ortaya çıktı. Önceki gün Komisyon üyeleri ile bir araya gelen Oğuz’un, JİTEM, PKK, Yeşil ve faili meçhul cinayetler hakkında ayrıntılı bilgi verdiği öğrenildi.

 

Yeşil yaşıyor, yakalanabilir

Komisyon üyelerine Oğuz’un Yeşil’in yaşadığını, Orgeneral Eşref Bitlis ve ekibinin karanlık yapılar tarafından Kürt sorunun demokratik yöntemle çözülmesine yönelik yaptıkları çalışmalarından dolayı öldürüldüklerini ayrıntılarıyla anlattı. Oğuz, olayın üzerine düşüldüğü takdirde kısa süre içerisinde Yeşil’in yakalanmasının mümkün olduğunu öne sürdü.

 

Sıralı ölümler tesadüf değil!

Eşref Bitlis’e yakınlığı ile tanınan Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın, Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Temel Cingöz, Mardin Jandarma Alay Komutanı Rıdvan Özden, Tunceli Jandarma Alay Komutanı Albay Kazım Çillioğlu, emekli Korgeneral Hulusi Sayın’ın ölümlerinin bir biriyle bağlantılı olduğunu komisyon üyelerine anlatan Oğuz’un, Ergenekon davasının Güneydoğu ayağına ulaşılmadan faili meçhul cinayetlerin aydınlanamayacağını ifade ettiği öğrenildi.

 

JİTEM şiddeti tırmandırdı

JİTEM ile PKK arasında ilişki olduğunu öne süren Oğuz’un, Komisyon üyelerine 1990’lı yıllarda köy yakma olaylarının arkasında Ergenekon yapısının bulunduğunu ifade etti. O yıllarda bölgede Kürtlere karşı yargısız infazların gerçekleştiğini anlatan Oğuz, şiddet olaylarının tırmanmasına JİTEM içindeki karanlık bir yapının hizmet ettiğini deşifre etti.

 

PKK ile Rusya arasında ilişki var!

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Terör ve Şiddet Olayları Kapsamında Yaşam Hakkı İhlallerinin İncelenmesine Yönelik Kurulan Alt Komisyon heyetinin dinlediği istihbaratçı Oğuz, PKK ile Rusya arasında bugüne kadar deşifre olmayan derin ilişkileri anlattığı, akan kanın durması için yapılması gerekenler hakkında da görüşünün alındığı öğrenildi. Akan kanın durması için dağa çıkan gençlerin ailelerinin ziyaret edilmesini isteyen Oğuz, ailelerin dinlenerek çocuklarının dağa çıkış nedenlerinin tespit edilmesi gerektiğini vurguladı. Aileler ile sıkı diyalog kurulmasının önemli olduğunu ifade eden Oğuz, gençlerin sorunlarına yönelik çözüm üretmek için harekete geçilmesinin hayati öneme sahip olduğunu belirtti.

 

Can güvenliğim yok

Susurluk Araştırma Komisyonu'na verdiği ifadeler sonrasında devlet tarafından kendisine koruma sağlandığını, Ergenekon davası sürecinde bildiklerini savcıyla paylaşmasına rağmen sağlanan korumanın geri çekildiğini komisyon üyelerine anlatan Oğuz, can güvenliğinin olmadığının altını çizdi. Tam anlamıyla güvenli bir ortam sağlandığında konuşmaya hazır çok sayıda kişinin olduğunu vurgulayan Oğuz, dönemin tanıklarının ifadesi doğrultusunda hareket edildiği takdirde çözülemeyen birçok karanlık olayın deşifre olacağını vurguladı.  

Bu haber toplam 3486 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri