Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

John Kerry: Suriye'de Siyasi Çözüm Olmalı

09.09.2013 16:27
ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye'ye askeri müdahaleyle ilgili olarak, "Müzakere masasına gidilmeli. İngilizlerle hem fikiriz." şeklinde konuştu.

Şam ve Tahran'ın, Suriye lideri Beşar Esad'ın erken seçimle iktidardan ayrılmasını öngören bir teklif hazırlığında olduğu bildirildi. ABD Dışişleri Bakanı ise Esad'ın elindeki kimyasal silahları devretmesi halinde Suriye'ye müdahale edilmeyeceğinin sinyalini verdi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile İngiliz mevkidaşı William Haude ile birlikte Suriye krizi ile ilgili bir açıklama yaptı. Ortadoğu Barış Süreciyle ilgili olarak Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile görüştüğünü söyleyen Kerry, "Suriye'de siyasi çözüm olmalı, askeri değil. Ancak bir taraf çok sayıda insanın ölümüne neden oluyorsa, kimyasal silah kullanıyorsa ve bunu cezasız kalacağını bilerek yapıyorsa, asla müzakere masasına oturamaz." dedi.

"EMRİ ESAD VERDİ"

Kimyasal saldırı emrini Esad'ın verdiğini belirten Kerry, "Biz Esad rejiminin kimyasal silah saldırısı emrini verdiğini biliyoruz. Bölgeye askerlerini gönderdiğini biliyoruz. Roketlerin nereden atıldığını biliyoruz. Atılan roketlerin hepsinin rejimin kontrolündeki yerlerden, muhaliflerin kontrolündeki bölgelere atıldığını biliyoruz. BM denetçilerinin girişi engellendi. Ve dört gün boyunca Esad o bölgeleri bombaladı. Suriye ve İran da kimyasal saldırı düzenlendiğini kabul ediyor. Ancak muhaliflerin bunu gerçekleştirecek teknolojisi yok. Bana muhaliflerin, rejim kontrolündeki bölgelerden nasıl roket attığını açıklayabilir misiniz? Geçtiğimiz ay da kendi okullarına Scud füzeleri gönderdi. Bu kişinin güvenirliliği yoktur ve tavrının karşılıksız kalmaması gerektiğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

İşte Kerry'nin yaptığı o konuşma:

Suriye'den elinizi uzak tutun diyenleri de takdir ediyorum. İnsanlar savaşa dahil olmak istemiyorlar. Fakat bir diktatöre kimyasal silahlardan elinizi uzak tutun demek de önemli. İnsanlığa karşı işlenen suça karşı bir araya gelmemiz lazım. Çok sayıda insan öldürüldü. Tarihte de oldu. Sessiz kalındığı için çok insan öldü. Bugün de öyle oluyor. Suriye'de bir politik çözüm olmalı. Başkan Obama da ben de farkındayız bunun fakat bir karar verilmesi gerekiyor. Bir taraf çok sayıda insanı öldürüyor ve cezasız kalıyorsa, yasak silahlar hesap vermeden kullanılıyorsa, o taraf müzakere masasına gelemez. Müzakere masasına gidilmeli. İngilizlerle hem fikiriz. İnsani durum çok kötü. İnsanlar kaçıyor, komşu ülkelere gidiyor ve bu ülkelere de yük geliyor. Burada insani bir felaket var. Dünya dikkatini buraya vermeli. Dünyanın diğer taraflarındaki diktatörlere de bir mesaj verilmeli. Askeri olarak değil sadece, insani yardımları da sürdürüyoruz. Dolayısıyla sadece bir askeri operasyon değil bu. Tarafları müzakere masasına getirip politik bir çözüm yaratmaya çalışıyoruz. Bunu açık şekilde ifade ettik.

DIŞİŞLERİ: KERRY'NİN SÖZLERİ RETORİK

ABD Dışişleri Bakanlığı ise Kerry'nin, 'Beşşar Esed'in önümüzdeki hafta elindeki tüm silahları uluslararası topluma teslim etmesi durumunda bir saldırının da önüne geçebileceği' yönündeki sözlerinin retorikten ibaret olduğunu açıkladı.

"ESAD'A GÜVENİLMEZ"

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kerry'nin bu ifadelerle Esed'in silahları teslim etmesinin imkansız olduğuna vurgu yapmak istediği belirtildi. Açıklamada, Kerry'nin Esed gibi gaddar bir diktatöre silahları teslim edeceği konusunda güvenilemeyeceğini ve öyle olsa bunu daha önce yapması gerektiğine dikkat çektiği kaydedildi.

OBAMA HALKA HİTAP EDECEK

ABD için iyi olan neyse onu yapacak. Başkan Obama, demokrasi için iyi olan neyse onu yapacaktır. Çok cesur bir karardı Kongreye gitmek. Bu çaba çok önemli. Kongrenin kararı demokrasi açısından önem taşıyor. Kongrede çok fazla görüşme oldu. Bugün de yarın da olacak. Başkan yarın ABD Halkına da hitap edecek. Önemli olan şu ki, bir arkadaşım kanıtlar konusunda hala şüpheler olduğunu söylemişti. Irak'ta yaşanan duruma dair kaygılar ifade ettiğini söylemişti. Ben de Irak'taki durumla ilgili kaygı yaşamıştım. Suriye konusunda biz zamanımızı kullanıyoruz. Obama yönetimi elinden gelenin en iyisini yapıyor. Dolayısıyla önümüzdeki zamanı kullanıyoruz.HABERLER.COM

Bu haber toplam 2224 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri