Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kabe ile ilgili can alıcı detay!

23.10.2013 19:53
Tarihçi Talha Uğurluel: Ayak bastığı yerde 70 peygamberin mezarı olduğunu bilen bir kişi kulağında telefonla tavaf edemez.

Kâbe'nin yapılan genişletme çalışmaları sonrasındaki hali tartışmalara konu olurken Sanat Tarihçisi Talha Uğurluel, Suudi Haber Ajansı'nın ( SPA) Samanyolu Haber'e özel olarak paylaştığı resimler eşliğinde meselenin farklı noktalarıyla ilgili çok özel açıklamalarda bulundu.

Samanyolu Haber'e konuyla ilgili bilgi veren Tarihçisi Talha Uğurluel, Kâbe'nin ilk halini Allah'ın yeryüzünde kendine ayırdığı tek toprak parçası olarak tanımladı.

Kâbe'nin ilk halini inşa eden Hz. Âdem'in yalnızca 4 duvarla etrafını çevirdiğini, sonradan tahriplere karşı korumak amacıyla tavanının yapıldığını ve bugünkü halini aldığını belirten Uğurluel, Kâbe'nin Peygamberimiz Hz. Muhammed (sas) zamanına kadar pek çok kez yeniden inşa edildiğini ve eklemeler yapıldığını söyledi.

Kâbe etrafında ilk genişletme çalışmasının Müslümanların sayısının hızla artması ile Hz. Osman zamanında yapıldığını aktaran tarihçi, bugüne kadarki son genişletmenin Abbasiler döneminde yapıldığını ifade etti.

Kâbe tarihinin ve orada yaşanan hadiselerin tam anlamıyla bilinmeden hac yapılmasından üzüntü duyduğunu söyleyen Uğurluel, Diyanet İşleri Başkanlığı ile tarihçilerin ortaklaşa yapacağı çalışmalarla bu konunun çözüme kavuşabileceğini belirtti.

Hac yapan insanların o atmosferi tam olarak hissedebilmesinin yapılan ibadete huşu katacağını söyleyen tarihçi, ilk yapıldığı zamandan beri pek çok peygamberin hac yapmak için ziyaret ettiğini ve Kâbe'nin revakları altında 70 peygamberin mezarı olduğunu söyledi. Uğurluel, "Ayak bastığı yerde 70 peygamberin mezarı olduğunu bilen bir kişi kulağında telefonla tavaf edemez." diyerek Kâbe tarihinin anlatılmasının önemine vurgu yaptı.

Kaynak: samanyoluhaber.com                                                                                

Bu haber toplam 4786 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri