Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kabe'de izdihamı önleyecek karar

17.02.2013 01:44
Kabe'deki genişletme çalışmalarından dolayı meydana gelen izdihamı azaltmak amacıyla yeni bir uygulama başlatıldı. Umre yapanlara hafta iki gün tavaf zorunluluğu getirildi.
Kabe'deki genişletme çalışmalarından dolayı meydana gelen izdihamı azaltmak amacıyla başlatılan yeni uygulamaya göre, tavaf alanına haftada iki gün akşam ve sabah namazlarında sadece umre yapanlar alınacak. Şu ana kadar umre için 1.3 milyon insana vize verildi.
 
Kabe güvenliğinden sorumlu General Yahya ez-Zahrani, uygulamanın bir engelleme olmadığının altını çizerek, özellikle hafta sonu Kabe'ye gelenlerden oluşan kalabalığın önlenmesine yönelik bir adım olduğunu belirtti.
 
Kısa bir süre içinde başlayacak uygulamaya göre, ülkenin hafta sonu tatili olan Perşembe ve Cuma geceleri umre yapmayanlar ve üzerlerinde ihramları olmayanlar bu iki vakitte Kabe'nin diğer katlarına yönlendirilecek. Böylece tavaf alanında umre yapmak isteyenler için tavaf alanı açılmış olacak.
 
-1.3 milyon umre vizesi verildi-
 
Bu arada Hac Bakanlığı yaptığı açıklamada, şu ana kadar 1.3 milyon kişiye umre vizesi verildiğini ve ortalama her ay 400 bin kişiye umre vizesinin çıkartıldığını bildirdi.
 
Ramazan ayında ise umre vizesi sayısının 1 milyonu geçmesinin beklendiği belirtilerek, geçen seneye göre bu sene ortalama 6 milyon umre vizesi verileceği kaydedildi.
 
Şu ana kadar ise 775 bin kişi umre için mukaddes topraklara geldi. Umre vizesinin en çok verildiği ülkeler sıralamasında ise Mısır, Pakistan ve Cezayir başta geliyor. 
Bu haber toplam 3476 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

Haraç
Onur
Bilindiği üzere İslamiyet öncesinde Kabe'nin içinde putlar bulunuyordu. Putların sahibi putlara tapacak olanlardan para alırdı ve tapınma işlemi gerçekleşirdi. Ayrıca put sahipleri buraya koruma amaçlı putlarını koyardı. İslamiyet'ten sonra putlar kırıldı ve putların bulunduğu oda olan Kabe'ye ibadet başladı. İlk zamanlar zenginlerden yüklü paralar alınırdı ve burada ibadet edilirdi. Fakirler ise burada ibadet edemezdi. Peki söyleyin bana, şimdiki zamanla yazmış olduğum 2 farklı zamanda ne değişti? Zenginler pek etkilenmedi fakat, fakir olan ebeveynler çoluğunu çocuğunu düşünmeden biriktirdiği parayı Kabe'ye yatırdı. Sonuçta din bezirganları kazandı.
17 Şubat 2013 Pazar 15:40
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri