Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KABE'YE RAYLI TAVAF SİSTEMİ

19.02.2012 14:37
Her yıl hac ve umre dönemlerinde yapılan tavaflar sırasında yaşanan izdihamı önlemek için bir proje geliştirildi.

Proje, Suudi Arabistan Kral Abdülaziz Bilim ve Teknoloji Şehri'nde de tescillendi.

Proje, İsa El-İbrahim adlı bir tasarımcı mühendis tarafından geliştirildi. Elektrikli, hidrolik, mekanik yöntemle çalışan hareketli bir raylı tavaf yöntemi tasarladığını belirten El İbrahim, "Özellikle izdihamın sık olduğu Ramazan ve hac dönemlerinde ihtiyaç duyulduğu zamanda otomatik olarak kontrol edilip istifade edilebilecek. Tavaf edenlerin hissetmeyecekleri kadar sessiz ve düzgün bir şekilde çalışacak ve bir şavtı 10 dakikadan az bir sürede tamamlayacak" şeklinde bilgi verdi.

Bu proje ile birlikte tavaf alanının rahatlayacağını böylelikle daha çok insanın daha rahat bir şekilde tavaf yapabileceğine dikkat çeken El-İbrahim, bu projenin Kabe'de yapılan genişletme çalışmalarıyla uyumlu olduğunu ve herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğini belirtti.

Tasarımcı İsa El-İbrahim, raylı tavaf alanını şu anda kullanılan tavaf alanının bir kısmı üzerine kurulabileceğini ve her şavtta tavaf edenlerin yüzde 75'inin sığacağını, böylelikle izdiham problemine kesin çözüm olacağını ifade etti.

Projenin ilgili kurumlar tarafından verilecek izinler sonucunda uygulanabileceğini belirten El-İbrahim, hareketli tavaf alanı parçalarının ilgili şirketlerde yaptırıldıktan sonra birkaç gün içinde takılıp çalıştırılabileceğini kaydetti.

32 MİLYAR DOLARLIK KABE PROJESİ

Öte yandan, dünyanın metrekare olarak en pahalı yeri olarak bilinen Mekke'nin genişletilmesinin ikinci aşaması başladı. Proje çerçevesinde 1900 bina ve iş yeri yıkılacak, tazminat olarak da 32 milyar dolar ödenecek.

El İktisadiye gazetesinin haberine göre, sadece Kabe'nin etrafının 350 ila 500 metre genişletilmesinin maliyeti milyarlarca doları buluyor. Kabe'nin kuzey cephesinin genişletilmesi için bin 900 bina ve iş yerinin yıkımı sürüyor.

Yeni genişletme çalışmalarında en önemli caddelerden biri olan Ejyad'dan Kabe'ye uzanan transit yol da bulunuyor. Kabe'ye doğrudan Mekke'nin her yerinden ulaşılabilmesi için tünellerin de sayısı artırılıyor.

İlk genişletme çalışması 2009 yılında başlatılmış ve bu çalışmalardan 2 bin 350 bina ve iş yeri etkilenmişti. Yıkımlar ve genişletmeler için 100 milyar dolara yakın tazminat ödenmiş olacak.

ARAFAT'A TREN SEFERLERİ

Geçen yıl ikinci kez faaliyet gösteren ve ilk çalışmaları Arafat, Mina, Müzdelife bölgelerinde görülen Mekke içi tren projesinin Kabe'ye kadar uzanacak olması da birçok bina ve iş yerinin yıkılmasını gerektiriyor.

Tren projesinin Kabe'den hizmet vermeye başlaması ile hacılar doğrudan Arafat'a, oradan da Müzdelife ve Mina'ya çok rahat şekilde gidip gelebilecekler ve Mekke'nin özellikle hac dönemindeki en büyük sorunu olan trafik büyük oranda rahatlamış olacak.

3 milyon hacı hac görevini yerine getirerek trenlerle otellerine kadar ulaşabilecek. Mekke'deki genişletme çalışmaları dev kayalıkların bulunması yüzünden çoğu zaman dinamitlerle sürdürülüyor. Kabe'den de duyulan bu patlama sesleri ilk kez burayı ziyarete gelenlere korkulu anlar yaşatıyor. 

Bu haber toplam 5668 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri