Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kabe'de 60 yıl sonra bir ilk

03.12.2012 01:47
Kabe'nin anahtarı 60 yıl sonra ilk kez değiştirildi.
Kabe 'nin iç kilidi yaklaşık 60 yıl aradan sonra Mekke Bölge Emiri Prens Halid el-Faysal'ın katıldığı Kabe'nin içinin yıkanma merasiminin ardından Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz'in şahsi nafakasından özel saf altından yaptırılan kilitle değiştirildi.

Yeni anahtar bin 400 yıldan beri Kabe'nin anahtarını ellerinde bulunduran Mekke'nin en meşhur Al-Eşşeybiy ailesinin büyüğüne teslim edildi. Al-Eşşeybiy ailesi başkanı Abdulkadir Al-Eşşeybiy, Kabe'nin anahtarını Kabe örtüsünün yapıldığı fabrikada el ile üretilen özel bir kesede muhafaza ettiğini belirtti.

Abdulkadir Al-Eşşeybiy sözlerine şöyle devam etti: "Anahtar güvenli bir yerde ve şimdiye kadar hiç kaybetmedik. Ancak bazı tarih kitapları, birinin bu anahtarı çalmaya kalkıştığı ve yakalandığına işaret etmektedir."

Mekke'den yayın yapan bir internet sitesinde Kabe anahtarlarından birinin 12. yüzyılda yapılan bir açık artırmada 18,1 milyon dolara alıcı bulmasıyla İslami Sanat eserleri arasında yeni bir rekora imza attığı ifade edildi.

CİHAN 
Bu haber toplam 6240 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri