Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kabe'nin revakları Çamlıca'ya

21.07.2012 18:55
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , İstanbul 'un simgesi olabilecek Çamlıca Camisi için önemli bir adım atmaya hazırlandığı iddia edildi. Camiye Kabe'deki Osmanlı Revakları'nın getirileceği öne sürülüyor!
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , İstanbul 'un simgesi olabilecek Çamlıca Camisi için önemli bir adım atmaya hazırlandığı iddia edildi. Camiye Kabe'deki Osmanlı Revakları'nın getirileceği öne sürülüyor!
 
Çamlıca'ya cami projesinde kararlılık sergileyen hükümetin, İstanbul 'a kalıcı bir 'eser' bırakılacağı iddia ediliyor.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , İstanbul 'un simgesi olabilecek cami için önemli bir adım atmaya hazırlanıyor.
 
İddiaya göre Suud hükümetinin yıkmak istediği Kabe'deki Osmanlı revaklarının Çamlıca Camii'nin etrafını çerçevelemesi gündemde. Kabe'deki revakların Türkiye 'ye taşınacağı söyleniyor.
 
Bunun için Suud hükümeti nezdinde görüşmelerin başladığı, cami projesiyle ilgilenen bazı isimlerin de Mekke'ye giderek revakları incelediği iddialar arasında yer alıyor.
 
Türkiye 'den gelen taleplere karşın Suud yönetimi şu ana kadar revakların taşınmasına sıcak bakmamıştı.
 
Geçen ay Kral Abdullah'ın arazisinin olduğu 'Sevda Tepesi'ne imar izninin verilmesinin revakların taşınmasının önünü açtığı iddia ediliyor.
 
Suudi yönetiminin, hacda alan genişlemesi yapmak için revakları yıkma isteği birkaç yıldır tartışma konusu. Türkiye , Osmanlı döneminde yapılan revakların yıkılmasını istemiyor.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan nisan ayında Suudi Arabistan'a yaptığı ziyarette konuyu gündem getirmiş ve revakların yıktırılmayacağı sözünü almıştı.
 
Suudi Kralı, revakların Türkiye 'ye taşınmasına ise yeşil ışık yakmamıştı. Çamlıca'ya yapılacak cami için çalışmalar da hız kazandı. Milyonlarca dolara mal olacak caminin finansmanı hayırsever işadamlarınca karşılanacak.
 
Murat Ülker, Abdullah Tivnikli, Mehmet Torun, Fettah Tamince, Cihan Kamer'in yanı sıra çok sayıda işadamının finansör olarak adı geçiyor. Cami için hayırseverlerin üye olacağı bir dernek kurulacak.
 
Çamlıca'ya yapılacak cami projesini Gürsoy Grup'un üstlenmesi bekleniyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın dün açılışını yaptığı Mimar Sinan Camii'ni de bu grup yapmıştı.
 
Gürsoy Şirketler Grubu, Galata ve Yenikapı Mevlevihanesi restorasyonu ile Mısır Başkonsolosluk binası gibi işlere de imza attı.
 
Kaynak: Ömer ŞAHİN / Radikal 
Bu haber toplam 4954 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri