Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kabinenin tek Hristiyan bakanına suikast

02.03.2011 13:16
Pakistan'da hükümetin tek Hristiyan bakanına silahlı saldırı düzenlendi. Pakistan Azınlıklar Bakanı Şahbaz Batti evinden çıkarken öldürüldü. Batti, dine hakaret yasasında değişiklik istiyordu.

Pakistan Azınlıklar Bakanı Şahbaz Batti, silahlı saldırıda yaşamını yitirdi.

Polis yetkilileri, saldırının, kabinedeki tek Hristiyan bakan olan Batti'nin işe gitmek üzere evden çıktığı sırada düzenlendiğini bildirdi.

SİLAHLI SALDIRIDA ÖLEN BAKAN BATTİ "DİNE HAKARET YASASI"NDA DEĞİŞİKLİK İSTİYORDU

Pakistan'da bugün uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitiren Azınlıklar Bakanı Şahbaz Batti, uzun süredir tartışma konusu olan "dine hakaret yasası"nın değiştirilmesini savunan isimler arasında yer alıyordu.

Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari'nin yardımcılarından Ferahnaz İspehani, saldırıyı, "Pakistan'daki her türlü liberal, ilerici ve insancıl sesin kesilmesine yönelik toplu bir kampanya" olarak nitelendirdi.

Pakistan'da Pencap Valisi Selman Tasir de "dine hakaret" yasasında değişikliği desteklediği için korumalarından biri tarafından vurularak öldürülmüştü.

Sağlık yetkilileri, Batti'nin otomobiline düzenlenen saldırıda şoförünün de yaralandığını bildirdi. Bir görgü tanığı ise saldırganların 3 kişi olduğunu belirtti.

Saldırıyı henüz üstelenen olmadı ancak, özel televizyon kanalları olay yerinde bu yasaya karşı çıkanlara bir uyarı niteliğinde olan Pakistan Talibanı'na atfedilen broşürler bulunduğunu gösterdi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1922 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri