Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Kaddafi'nin sesi' susturuldu

20.02.2012 10:40
Kaddafi'nin devrilmesi sonrasında tutuklanan spiker Hale Misrati'nin öldürüldüğü iddia edildi.

Tunus ve Mısır'ın ardından Arap Baharı rüzgarları Libya'da esmeye başladığında devlet kanalında haber spikerliği yapan Hale Misrati, devrik lider Muammer Kaddafi'nin adeta sesi olmuştu.

Libya devlet televizyonunda haber spikerliği yapan Hale Misrati'yi dünya 2011 Ağustos ayında bir görüntüyle tanımıştı. Haber spikerliği yapan Misrati devlet televizyonu ekranına elinde bir silahla çıkmıştı. ntvmsnbc'nin haberine göre, Libya'daki isyancılara ağza alınmayacak sözler söyledikten sonra genç spiker silahını havaya kaldırmış, "Ben bugün bu silahla ya öldüreceğim ya da öleceğim" demişti.

Misrati'nin ekrandaki bu görüntüsünden birkaç saat sonra isyancılar devlet televizyonunu ele geçirdi. O günden sonra Misrati'nin akibetiyle ilgili en ufak bir ipucuna rastlanmadı.

Suudi Arabistan'ın finanse ettiği El Arabiya televizyonu ise bugün yayınladığı haberde, Hale Misrati'nin öldürüldüğünü duyurdu. Ancak 'Kaddafi'nin sesi" olarak bilinen Misrati'nin o gün Libyalı muhalifler tarafından kurşuna dizilerek mi öldürüldüğü yoksa tutuklandıktan sonra cezaevinde mi öldürüldüğü kesin olarak bilinmiyor.

LİBYA'DA İŞKENCE DEVAM EDİYOR

Misrati'nin akibetiyle ilgili şimdiye kadar Libya'daki geçiş hükümeti de bir açıklamada bulunmadı. İnsan hakları örgütleri, Kaddafi'nin devrilmesi sonrasında Libya'da işkencenin sona ermediğini, birçok Kaddafi taraftarının ölüm kamplarında direnişciler tarafından tutulduğunu belirtiyor.

OBEYDİ'YE 'FAHİŞE' DEMİŞTİ

2008 yılında Libya devlet televizyonunda işe başlayan Hala Misrati, Libya'daki isyan boyunca devrik lider Kaddafi'yi ateşli bir şeklide savunmuştu.

Libya'daki ayaklanma sırasında Kaddafi askerlerinin kendisine tecavüz ettiğini belirterek dünya kamuoyunu günlerce meşgul eden İman El Obeydi'yi ekranlarda sert şekilde eleştiren Misrati, "yalancı" ve "fahişe" kelimelerini kullanmıştı.

Bu haber toplam 2030 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri