Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İsyanı bastırmak için gangster topluyor

20.02.2011 00:00
Libya lideri Muammer Kaddafi'nin gittikçe kontrolden çıkan gösterileri bastırabilmek için bazı Afrika ülkelerinden çok sayıda gangster getirttiği öne sürülüyor.

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin gittikçe kontrolden çıkan gösterileri bastırabilmek için bazı Afrika ülkelerinden çok sayıda gangster getirttiği öne sürülüyor.

El Cezire televizyonuna konuşan aktivistler; Uganda, Çad ve diğer bazı Afrika ülkelerinden çok sayıda gangsterin para karşılığı göstericilerin üzerine salındığını iddia ediyor. Çatışmaların yoğun olarak yaşandığı kentlerin başında gelen Bingazi'de güvenlik birimleri ve keskin nişancıların göstericilerin üzerine gerçek mermilerle ateş ettiği, ölenlerin sayısının artık bilinmediği belirtiliyor.

İnsan Hakları İzleme Komitesi, Libya'da ölenlerin sayısının 84'ü bulduğunu açıklamıştı. Ancak Libya'da yönetime karşı ayaklanan göstericiler sadece Bingazi'de ölenlerin sayısının bu rakamı geçtiğini, kentte yaşananların tam bir katliam olduğunu ifade ediyor. Kentte ölenlerin defnedilmesi için toplanan on binlerce kişiye yönelik de güvenlik birimlerinin ateş açtığı belirtiliyor. Ambulansların da yaralıları devam eden ateşten dolayı alamadığı öne sürülüyor.

Uluslar arası ajans ve televizyonlara ulaşan Libyalı aktivistler, Kaddafi'nin gücünü kaybetmemek için soykırım bile yapmaktan çekinmeyeceğini gösterdiğini ifade ediyor. Muhalifler de, Kaddafi yönetiminin başta Bingazi ve El Beyda olmak üzere pek çok kentte kontrolü tamamen yitirdiğini öne sürüyor. Kontrolün kaybedildiği kentlerde tüm polis ve iç güvenlik binalarının yakıldığı ifade ediliyor.

Gösterilerin artarak devam ettiği kentler; Bingazi, Derna, El Beyda, Ecdabiye, Kubba, Zentan, Tobruk, Trablus, Tacura, Şehat, Sedrata, Elracban, İfran, Gado, Elmerc.

CİHAN

 

Bu haber toplam 2486 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri