Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşta Kaddafi'nin yerine getirilecek isim

23.03.2011 15:46
Libya'ya düzenlenen saldırıdan önce Ankara'ya gelen Libyalı muhaliflerin diplomasi lideri Nasır EL Mani'nin, Kaddafi'den sonra lider olacağı konuşuluyor

ABD, "Şafak Yolculuğu" operasyonunun, Kaddafi'nin görevi bırakmasını sağlamayı hedeflediğini açıklaması, gözleri Libya'da Kaddafi'den sonra kimin yönetime geleceğine çevirdi. Türkiye, bir yandan Kaddafi'ye, yönetimi halkın iradesi doğrultusunda şekillendirmesi yönündeki uyarısını son ana kadar sürdürürken, diğer yandan da operasyon sonrası yeniden şekillenecek yönetim yapısının oluşumunda etkin olabilecek aktörlerle sıkı temasta.


5 SAAT SÜREN GÖRÜŞME
Harekattan bir gün önce Türkiye'ye davet edilen Bingazi'deki muhalif beşli konseyin üyelerinden Nasır El Mani de, Libya'da muhalefetin yeni lider adayı olarak öne çıkıyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da, Başbakan Erdoğan'ın, "Türkiye'nin dik duruşunu ve gelişmelere bakışındaki hassasiyetleri" aktarılması yönündeki tavsiyesi doğrultusunda El Mani ile 5 saat görüştüğü belirtiliyor. Bingazi'de oluşturulan ve bir başkanı bulunmayan konseyin beş üyesinden biri olan Mani, diplomatik ilişkileri kurabilecek kapasitedeki tek isim. Londra'da ultra lüks bir malikanede yaşayan ve MI5 ajanları tarafından korunan Mani, 2010 yılında tam 40 kez Türkiye'ye geldi. Kaddafi bursuyla okuyan, çok iyi derecede İngilizce ve Rusça bilen Mani'nin, Kaddafi'den sonra Libya'yı yönetmesine kesin gözüyle bakılıyor. 

Bu haber toplam 2928 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri