Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kaddafi'den Esed'e mesaj var

22.10.2011 11:50
Kaddafi'nin korkunç bir sonla tarih sahnesinden çekilmesiyle bir anda gözler Esed'e çevrildi.

Her iki rejim arasında büyük benzerlikler görülmesi, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in iktidarda kalmak için Kaddafi yöntemlerine başvurması, onun da benzer bir sonla devrileceği şeklinde yorumlanıyor. İki lider arasında dikkat çeken benzerlikler şöyle sıralanabilir:

1- Esed rejimi de tıpkı Kaddafi rejimi gibi 40 yıldan fazla süredir iktidarda ve her ikisi de darbeyle iktidara geldi. Her ikisi de Batı standartlarında laik rejimler.

2- Her iki rejim de bir kabile ya da mezhepten güç alıyor. Kaddafi başta kendi kabilesi Kaddafa olmak üzere bazı kabileleri de yanına alarak iktidarda kalmayı başarmıştı. Aynı şekilde Esed'in de dayanak noktası nüfusun yüzde 10'undan azını oluşturan Alevi/Nusayriler.

3- Her iki rejim de yıllarca Batılı ülkelerin ambargosu altında kaldı. Kaddafi 2000'li yılların başında ambargodan kurtulurken, Esed rejimi de ancak son üç yılda ambargo kıskacından sıyrıldı.

4- Kaddafi yıllarca Afrika, Avrupa ve Latin Amerika'daki pek çok muhalif grup ya da terörist örgüte destek sağlarken, Esed rejimi de yıllarca başta PKK olmak üzere pek çok bölgesel örgütü destekledi.

5- Kaddafi yerine oğlu Seyfül İslam'ı hazırlarken, Hafız Esed de 2000 yılında öldüğünde yerine oğlu Beşşar'ı getirmeyi başardı.

6- Her ikisinin de komşularıyla yıllarca ilişkileri kötüydü. Libya 80'li yılların sonunda Çad'la savaşırken, Sudan'daki ayrılıkçı gruplara destek verdi. Mısır'la ilişkileri de sürekli limoni oldu. Aynı şekilde Suriye de yıllarca komşuları Türkiye, Irak veİsrailile savaşın eşiğinde bulundu. Lübnan'ın fiili idarecisi oldu.

7- Her iki rejim de iktidarda kalmak için gerekirse en ağır silahları halkına karşı kullandı ve kullanıyor.

CUMALİ ÖNAL - ZAMAN

 

Bu haber toplam 1456 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri