Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kaddafi'nin dedikleri gerçek mi oluyor?

08.01.2016 16:02
Eski Libya lideri Muammer Kaddafi, hükümetinin devrilmesinden 6 ay önce Blair ile yaptığı telefon görüşmesinde "Cihatçılar Akdeniz'i kontrol etmek istiyor. Bunun ardından Avrupa'ya saldıracaklar" dediği ortaya çıktı.

Telegraph'ın haberine göre, 'Arap Baharı' olarak adlandırılan halk ayaklanmalarının ülkesine sıçramasının ardından, hükümetinin devrilmesinden altı ay önce Blair ile yaptığı telefon görüşmesinde Kaddafi, "Cihatçılar Akdeniz'i kontrol etmek istiyor. Bunun ardından Avrupa'ya saldıracaklar" dedi.

"Bu bir cihat hâli. Silahları var ve sokaktaki insanları terörize ediyorlar" diye devam eden Kaddafi, "Onlara akıl erdirmek mümkün değil" ifadelerini kullandı.

İSTİFA ETMEYİ REDDETTİ

Bir diğer konuşmada ise Blair Kaddafi'yi istifa etmesi için ikna etmeye çalıştı ancak Kaddafi bunu reddetti ve cihatçı grupların Libya'yı ve Akdeniz'i ele geçirmesini engellemek için kendisine sadık birliklerin silahlandırılması gerektiğini söyledi.

Ancak Kaddafi'nin uyarıları dikkate alınmadı ve konuşmadan üç hafta sonra İngiltere'nin de içinde bulunduğu NATO koalisyonu Libya ordusunu bombalamaya başladı. Bunun birkaç ay sonrasında da Libya hükümeti düştü.

Bu haber toplam 2470 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri