Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kaddafi'nin Son Demleri

26.02.2011 07:48
Libya lideri için geri sayım başladı. İsyancılar Trablus'un merkezine yürüyor. Libya'ya ambargo kararı alan Obama, BM, NATO ve AB ile son hamleye hazırlanıyor.

 

Dünyanın nefesini tutarak izlediği Libya'da, Muammer Kaddafi'ye yönelik iç ve dış baskı giderek artarken Kaddafi dün başkent Trablus'taki Yeşil Meydan'da yandaşlarına seslendi. Devlet Televizyonu'na göre Kaddafi, "Libya'yı savunmak için hazırlanın. Savaşacak ve galip geleceğiz" dedi. Birleşmiş Milletler, ABD, NATO ve AB ise son hamleninplanlarını görüşürken isyancılar, Kaddafi'nin kalesi sayılan Trablus'u da almak üzere. Kenar mahallelerden dün başkentin ünlü Yeşil Meydanı'na yürümek isteyen göstericilere askerlerin ateş açması sonucu 7 kişi öldü. Trablus'un 50 kilometre batısındaki Zaviye ise şiddetli çatışmaların ardından muhaliflere geçti. Şiddetli çatışmaların yaşandığı Zaviye kentinde, son iki günde 23 kişi öldü.

TERK EDEN EDENE

"Beni sinirlendirirseniz Libya'yı yıkarım" tehdidinden sonra kesenin ağzını açarak her aileye 400 dolar vaat eden ve kamu sektöründeki çalışanların maaşlarına yüzde 150 zam yapan Kaddafi, yine de çevresinin boşalmasını önleyemiyor. Etrafında sadece beş bin askeri kalan Kaddafi'nin kuzeni ve danışmanı Ahmed Kaddaf el Dam'dan sonra Başsavcı Abdurrahman El Abbar ile ülkenin UNESCO, Portekiz ve Paris elçileriyle Libya'nın Cenevre'deki BM temsilciliğinin tamamı dün muhaliflerin safına katıldı. Tüm bu gelişmeler sürerken Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam gece bir açıklama yaparak "Ordu, isyancılara saldırmamaya ve müzakerelere bir şans tanınmasına karar verdi. Umut ederim ki, bunu yarın (bugün) itibariyle halletmiş olacağız"dedi.

OBAMA DÜĞMEYE BASTI

Libya'da yaşanan şiddeti sona erdirmenin yollarını arayan ABD Başkanı Barack Obama, eleştiriler karşısında diplomasi trafiğini hızlandırdı. Önceki gün İngiltere, Fransa ve İtalya liderleriyle konuşan Obama dün de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda Libya'yı görüştü. Görüşmeden sonra Libya'ya ambargo kararı alan ve Trablus Büyükelçiliği'ni kapatan Obama yönetimi, "Libya'nın BM üyeliğinin askıya alınmasını destekliyoruz" açıklamasında bulundu. BM Güvenlik Konseyi ise yaptırım öngören karar tasarısını görüştü. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, k yaptırımlar da istiyor.

Devrimlerin kıvılcımını yakanlar Libya için yürüdü

Tunus'un başkenti Tunus'ta binlerce kişi, Libya lideri Muammer Kaddafi'nin göstericilere uyguladığı şiddeti protesto için sokaklara çıktı. "Öfke günü" ilan edilen dün, sokaklara dökülen protestocular, Kaddafi aleyhine sloganlar attı. 14 Ocak'ta Arap dünyasındaki ilk halk devrimine imza atan Tunuslular, başbakan dahil hükümetteki eski rejim yanlılarının istifasını da istedi.

Tahrir Meydanı'nda, 'Karşı devrime' karşı protesto

Mısır'da halk ayaklanmasının ardından yönetimi üstlenen ordunun, "karşı devrime" izin verilmeyeceği taahhüdünde bulunmasından sonra binlerce protestocu, Tahrir Meydanı'nda toplandı. Ellerinde Tunus ve Libya bayrakları taşıyan göstericiler, devrik lider Hüsnü Mübarek döneminde atanan savunma, içişleri ve dışişleri bakanlarının değiştirilmesi talebinde bulundu.

Onbinler, 'Diktatörlerin sonu geldi' diye haykırdı

Yemen'de onbinlerce gösterici cuma namazı çıkışında Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in istifası için yürüdü. Göstericiler içinde, küçük bir çocuğun taşıdığı pankart dikkat çekti. Ortadoğu'daki neredeyse tüm liderlerin bir araya getirildiği pankartta, 'Diktatörlerin sonu geldi' yazıyordu.Aden'de güvenlik güçlerince ateş açılması sonucu 19 kişinin yaralandığı bildirildi

'Öfke günü'nde kan aktı: 7 gösterici öldü, 30 yaralı

Ortadoğu'da art arda yaşanan isyan Irak'ın farklı kentlerinde de sürüyor. Musul'daki gösteride dün 5, Havice'de ise 2 kişi öldü, 7'si polis 30 kişi de yaralandı. Başkent Bağdat'ta ise protestocular Tahrir (Özgürlük) Meydanı'nda toplandı ve "İşsizliğe ve karanlığa son"sloganları attı. Kerkük'te de belediye binası ateşe verildi. Süleymaniye ve Erbil'de ise dün sakin geçti.

KADDAFİ YEŞİL MEYDAN'DA

Libya lideri Muammer Kaddafi, dün Trablus'taki Yeşil Meydan'dan yandaşlarına seslenerek, "Libya için, şerefiniz için, petrol için savaşmaya hazır olun. Zafer bizim olacak" dedi.

TAHLİYE OPERASYONLARI HIZLANDI

Libya'dan kaçmaya çalışırken mahsur kalan yabancı ülke vatandaşlarının tahliyesine yönelik operasyonlar hızlandı. Bu amaçla Libya'ya gemiler ve askeri araçlar gönderiliyor. ABD ise Mısır'da olduğu gibi vatandaşlarını yine İstanbul üzerinden tahliye edecek.
 

 

Bu haber toplam 2358 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri