Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gebze-Harem terörü bitiyor

07.08.2012 15:33
Topbaş: Minibüsler kaldırılacak

Yeni Şafak gazetesini ziyaret eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş , yerel seçimlerden, İstanbul'un trafiğine, ulaşımda atılan yeni adımlardan, kentsel dönüşüme kadar merak edilen birçok soruyu cevapladı.

Yeni dönemde yeniden aday olacağını açıklayan Kadir Topbaş, "Bir dönem daha istiyorum. 2020 Olimpiyatları için, İstanbul'u bilgi teknolojisi ile donatıp akıllı İstanbul yapmak için adayım. Ustalık dönemi için adayım." dedi.

"KARTAL-KADIKÖY HATTI GÜNDE 1,5 MİLYON YOLCU TAŞIYACAK"

Topbaş, Ramazan Bayramı'nda seferlere başlayacak olan Kadıköy-Kartal Metrosu ile ilgili olarak ise şu bilgileri verdi: "22 kilometre uzunluğundaki Kadıköy-Kartal hattı günde 1-1,5 milyon yolcuyu taşıyacak. Kartal 'da metroya binen bir yolcu 29 dakika sonra Kadıköy 'e ulaşacak. Marmaray 2013 sonu itibariyle tamamlandığında Kartal'dan gelen yolcu, Yenikapı'ya, oradan Taksim'e, oradan da havaalanına ulaşabilecek. 2016'da İstanbul'daki ulaşım ağları büyük oranda tamamlanmış olacak. Ulaşım sorunu büyük oranda çözülmüş olacak. 2004'de raylı sistem kullanan yolcu sayısı 400 bin civarındaydı. Şu anda 1 milyon 370 bin kişi raylı sistemleri kullanıyor. 2014'te bu rakam 4 milyon 950 bin kişiye çıkacak. 2016'da ise 7 milyon kişi bu sistemleri kullanacak. Şehir metrolaşmış olacak."

MİNİBÜSLER KALDIRILACAK

Topbaş, ulaşımdaki yeniliklerden bir tanesinin de minibüslerin kaldırılması olacağını sözlerine ekledi. Topbaş şunları söyledi: "Ulaşımı daha kaliteli, daha doğru ve daha düzenli hale getireceğiz. Minibüsler, otobüslere dönüşecek. Minibüsçüleri mağdur etmeden bunu gerçekleştirmek istiyoruz. Dar sokaklardaki, mahalle aralarındaki minibüsleri elbette kaldıramayız. Zira oralara otobüs zaten giremiyor. Ancak diğer alanlarda bu dönüşümü yapacağız."

YOLCU KISITLAMASI GETİRİLECEK

Faaliyetlerini sürdürecek minibüs esnafına da yeni standartlar getirileceğini söyleyen Topbaş, fazla yolcu taşınmasına izin verilmeyeceğini sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 15520 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri