Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kadıköy-Kartal metrosuna vagonlar indi

06.05.2011 02:09
İstanbul'un Anadolu Yakası'nın trafik sorununa çözüm için yapımı devam eden Kadıköy-Kartal metrosunda bugün vagonlar raylara konmaya başlandı.

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanmak üzere olan Kadıköy Kartal Metrosu’nda sona doğru yaklaşılıyor. Kartal Taş Ocakları Mevkii’nde düzenlenen törenle son teknoloji vagonların raylara indirilmesine başlandı. Tır ile parça parça Kartal Taş Ocakları Mevkii'ne getirilen vagonlar, yaklaşım tünelinde başarıyla raylara aktarıldı. Birkaç dakika süren aktarma sonrasında çalışanlar alkışlarla başarıyı kutladı.

22 kilometre uzunluğa sahip Kadıköy-Kartal Metrosu’nda 16 istasyon bulunuyor. Kartal’dan Pendik Kaynarca’ya kadar uzatılan hattın inşaatında, şehir içinde açılan dünyanın en hızlı tünel çalışması yapıldı. Günde 150 m.yi bulan rekor tünel kazı hızları elde edildi. Şu anda 15 istasyonda elektromekanik ve ince işler başladı. Kozyatağı-Kartal arasında ray döşenmesi tamamlandı. Günde 250 m. ray montajı yapılıyor. Hattın toplam ray uzunluğu 48 bin 572 metreyi bulacak.

Son teknoloji vagonlar hizmete alınıyor

Hat için temin edilen vagon sayısı hattın Kaynarca’ya uzatılması sebebiyle 120’den 144’e çıkarıldı. Ocak ayında başlayan sevkiyat sürecinde bugüne kadar 16 vagonun sahaya geldi. 4’lü vagonlar 1.084 yolcu kapasiteli, 8’li vagonlar ise 2 bin 168 yolcu kapasiteli. Hatta yüksek kapasiteli vagonlarla daha fazla yolcu taşıma imkânı sağlandı.

Kadıköy-Kartal Metro hattı ile Marmaray, Yenikapı-Hacıosman ve Otogar-Bağcılar-İkitelli Hatları tamamlandığında; Kartal’dan metroya binen bir yolcunun Kadıköy’e 29 dakikada, Üsküdar’a 35 dakikada, Yenikapı’ya 47 dakikada, Taksim’e 55 dakikada, Otogar’a 66 dakikada, Hacıosman’a 79 dakikada, Atatürk Havalimanı’na 79 dakikada, Olimpiyat Stadı’na 89 dakikada ulaşılabilecek.

Vagonlardaki konfor farkları:

* Tüm araçlar, sürücüsüz kullanım özeliğine uygun.. Bu sayede geceleri parklanma, tamir-bakım atölyesine intikal gibi operasyonlar, kontrol merkezindeki bir operatör vasıtasıyla ve sürücüsüz yapılacak. Bu işletmeye ekonomi ve esneklik sağlayacak.
* Vagonlar arasında birbirine geçiş imkanı sağlayan ara geçiş yolları mevcut olup, yolcuların 4 vagondan oluşan bir tren içerisinde homojen dağılımı mümkün olacak.
* Tüm vagonlarda ısıtma, soğutma ve havalandırma mevcut.
* Yolcu güvenliği için araç içi ve dışı kapalı devre kamera sistemi ile izlenecek.
* Aracın dışında hangi yöne gittiğini gösteren dijital göstergeler olacak.
* Vagon içinde kapı üstlerinde aracın hangi istasyona doğru gittiğini, hangi istasyonları geride bıraktığını, hattan aldığı online bilgi ile yolculara farklı ışıklarla gösteren “Dinamik Yol Haritası” vardır Ayrıca bu yol haritası üzerinde diğer ulaşım sistemlerine aktarma noktalarının gösterimi mevcut.
* Her araçta yolcuları bilgilendirmek ve reklam amaçlı kullanılmak üzere 8 adet yolcu bilgilendirme ekranı (LCD ekran) var.
* Araç içinde, araç istasyona geldiğinde hangi yöndeki kapıların açılacağını gösteren dijital  “OK” göstergesi olacak.
* Tüm vagonlar tam otomatik sürüş sağlayan son sistem bilgisayarlara sahip.
* Yolcular ile makinist arasında aktif iletişim sağlanabilecek.
* Konforlu bir yolculuk için titreşim ve ses izolasyonu ile yangın izolatörleri olacak.

ROTAHABER

  
Bu haber toplam 3720 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri