Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kadir Topbaş'tan müjde...

26 Ocak 2009 / 23:12
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, toplu taşımada attıkları adımları anlattı, ve İstanbullulara büyük müjdeyi verdi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, raylı sistemde 2023 yılı hedeflerinin 618 kilometreye ulaşmak olduğunu belirterek, ''Bu tamamlandığında Silivri'de yazlıklarda oturanlar dahi metro kullanacak'' dedi.

Topbaş, Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı'nca Dedeman Oteli'nde düzenlenen yemeğe onur konuğu olarak katıldı.

Burada konuşan Topbaş, 5 yılda İstanbul'a 25 milyar TL yatırım yaptıklarını, bunun tüm Türkiye'de 2 yılda yapılan yatırım bedeline eşit olduğunu söyledi.

Topbaş, 5 yıl içinde 630 bin yeni aracın trafiğe girdiğini, nüfusun 1.5 milyon arttığını, her bin kişiden 33 kişinin özel aracının bulunduğunu belirtti.

Araç sayısındaki artışa rağmen trafikte kalış süresinin 57 dakikadan 49 dakikaya düştüğünü belirten Topbaş, toplu taşımada raylı sisteme ve deniz ulaşımına ağırlık verdiklerini kaydetti.

Topbaş, ulaşımda İETT'nin payının yüzde 22, servislerin yüzde 20,4, minibüslerin yüzde 18,3, taksilerin yüzde 14,2, raylı sistemin 10,3, özel araçların 10,3 ve deniz ulaşımının da yüzde 4.1 olduğunu vurguladı.

İstanbul'un ulaşım master planını tamamladıklarını ifade eden Topbaş, ''Raylı sistemde 618 kilometreye ulaşılması, deniz ulaşımının payının artırılması, sistemlerin birbirine entegre edilmesi gerekiyor. Bunu biliyoruz. Bütün planlarımızı buna göre yapıyoruz'' diye konuştu.

Topbaş, göreve geldiği günden bu yana toplu taşımayı kullanan yolcu sayısının yüzde 100 arttığını, bütçenin yüzde 55'ini ulaşıma ayırdıklarını söyledi.

Yılda ortalama 15 kilometreye karşılık gelen metro yatırımı yaptıklarını, 5 yılda raylı sistemin yüzde 65 büyüdüğünü ve 2009 yılı içinde 27,4 kilometrelik bir raylı sistem miktarının bitirileceğini belirten Topbaş, ''2023 hedefimiz raylı sistemde 618 kilometreye ulaşmak. Bu tamamlandığında Silivri'de yazlıklarda oturanlar dahi metro kullanacak ve herkes herkes bireysel aracı olmadan rahatlıkla istediği yere gidebilecek'' dedi.

Topbaş, raylı sistemde Marmaray ile 2012 yılında 217 kilometreye ulaşılacağını, böylece günde 7 milyon insanın raylı sistemi kullanacağını ve raylı sistemin toplu ulaşımdaki payının yüzde 28'e çıkacağını söyledi.

Metrobüs çalışmalarına da değinen Topbaş, basının metrobüsle ilgili eleştirilerde bulunduğunu ve 'neden metro yapılmadı, neden metrobüs' dediğini hatırlatarak, ''Çünkü raylı sistem daha pahalı. Metrobüs daha ucuz. Metrobüsle 40 bin aracı trafikten çektik'' dedi.

AA


Kaynak:
Bu haber toplam 1234 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri