Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Kağıthane'ye de Kağıttepe demişti'

21.02.2011 13:05
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Van Gölü'nü denize benzeten Kılıçdaroğlu'na alaylı yanıt vererek, "Daha önce İstanbul'a belediye başkan adayı olduğunda Kağıthane'ye de Kağıttepe demişti. Normal karşılıyorum" dedi.

Bolu Belediyesi'nin üniversite öğrencilerine hediye ettiği laptop dağıtım törenine katılmak üzere Bolu'ya gelen Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu alaycı bir dille eleştirdi. Bolu Valiliği'ni ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Eroğlu, Kemal Kılıçdaroğlu'nun Van Gölü'nü denize benzetmesinden, İzmir'deki Allianoi'nin sular altında kalmasına kadar birçok soruyu yanıtladı. Allianoi ile ilgili soruya kızan Bakan Eroğlu, "Kardeşim zaten sular altındaydı. Yani, kardeşim bunlarla ilgili çok konuştuk. Polemik mevzuu olmasın lütfen. Lüzumsuz artık. Biz onun arkeolojik kazılarını yaptık, parasını biz verdik. Kazıları biz yaptırdık. Yaklaşık 8 Milyon TL DSİ'nin oraya desteği oldu. Oradaki Peri Kızı alındı Bergama Müzesi'ne iletildi" dedi.

Bilim adamlarının görüşleri istikametinde ne yapılması gerekiyorsa onu yaptıklarını belirten Eroğlu, "Yani ben şunu anlamakta zorlanıyorum. Bulan biziz, kurtaran biziz, para desteği yapan biziz. Arkasından ne istiyorlarsa onu yapalım. Tarihi eserler için koruma için yapan biziz. Ondan sonra hedef tahtası olan biziz. Böyle şey olmaz ki. Sonra Allianoi diyorsun, böyle bir şey bulunamadı. Buyurun ispat edin dedik, her kafadan bir ses çıktı. Yani, orası kaplıca. Bu kaplıca olarak duruyor. Geçmişte, Roma döneminde bir takım hamamlar varmış ki Türkiye'nin her yerinde var. Sonra Bizans döneminde tahrip olmuş daha sonra bir süre kaplıca olarak kullanılmış. Ben onun tarihini derinlemesine incelettim yerine de gittim gördüm. Neticede orada sütunlar vardı. Özel İdare tarafından tamamen Afyon mermer ile kaplanmış merdivenleri betonarme, o tarihte betonarme var mıydı? Betonarme olarak yapılmış bir kaplıca vardı. Yani kardeşim bunlarla ilgili çok konuştuk, polemik mevzuu olmasın lütfen. Lüzumsuz artık. Benimle alakası yok. Bunu tamamen, bu işi bilen insanlar ne diyorsa onu yaptık, yapmakta bizim boynumuzun borcu" diye konuştu.

AK Parti'nin tarihi eserlere saygılı olduğunu vurgulayan Veysel Eroğlu, " Bende zaten bir tarihçi olarak, nerede bir tarihi eser varsa orayı kurtarmak, müzelere taşımak, arkeolojik kazılara destek vermek için elimden gelen her şeyi gösteriyorum. Ama bazılarının, bazı basın mensuplarının sanki biz tarihi tahrip ediyormuş gibi gündeme getirmesini de anlamakta zorlanıyorum. Bakın şunu söyleyeyim. Tarihi koruyan, aynı zamanda çevreyi koruyan hükümet biziz. Bakın bütün tarihi eserleri ihya ettik, hepsi çöküyordu kardeşim. Tarihi eserlerin tamamını ihya ettik. Bir bakın. Sadece Türkiye'de değil. Geçmişte çökmekte olan tarihi eserlerin tamamını Vakıflar, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Su İşleri, tarihi eserlerin tamamını ihya etmek için büyük bir seferberlik gerçekleştirdik. Sadece Türkiye'de değil, dünyanın her tarafındaki, Bulgaristan'da, Yunanistan'da, Bosna Hersek'te, Moğolistan'da Moğolistan'daki tarihi abideleri kim kurtardı? Bizim hükümetimiz. Dolaysıyla bizim hükümetimiz tarihi eserlere en saygılı hükümettir. En çevreci hükümettir. Bunu üzerine basa basa, rakamları verelim istersen. Geçmişte ne yapıldı şimdi ne yapıldı onun üzerine basa basa altını çize çize ifade etmek istiyorum" şeklinde konuştu.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Van gezisinde Van Gölü'nü denize benzetmesiyle ilgili soruya Bakan Eroğlu, "Gidip İstanbul'a belediye başkanı adayı olduğunda Kağıthane'ye Kağıttepe demişti. Normal karşılıyorum. Anormal bir şey yoktur. Tabii bu tür şeyler oluyor. Ters yürüyen merdivene binmeye çalışması, geçmişte SSK'yı iflas ettirmesi, bunlar kayıtlarda tespitli. Dolayısıyla millet CHP'ye iktidarı teslim edemez. Bunun farkındayız. Zaten anketlerde onu gösteriyor. AK Parti inşallah tekrar hizmete devam edecek, devam ediyoruz" ifadelerine yer verdi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1748 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri