Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kahraman Değil Çakma Rambo!

17.12.2011 09:53
Obama, "tek başına Taliban’la çatışarak, 8 militanı öldürdüğü, 37 kişiyi de kurtardığı" gerekçesiyle onur madalyası takmıştı. Ama...!

"Kahraman" ilan edilen Çavuş Meyer, yaralanmış ve Ekim 2009’da ülkesine geri gönderilmişti. ABD Başkanı Barack Obama’nın “tek başına Taliban’la çatışarak, 8 militanı öldürdüğü, 37 kişiyi de kurtardığı” gerekçesiyle onur madalyası taktığı çavuş Meyer’in “yalan söylediği” öne sürüldü. İddiaya göre tüm anlatılanlar bir muhabirin uydurması...

Ülkenin En Önemli Nişanı Takılmıştı!

ABD Başkanı Barack Obama, 15 Eylül’de Beyaz Saray’da ağırladığı çavuş Dakota Meyer’e ülkenin en önemli nişanı olan “Onur Madalyası”nı takmış ve 23 yaşındaki asker bir anda ülkenin kahramanı haline gelmişti.

Vatan Gazetesi'nde yer alan habere göre Obama, Vietnam Savaşı’ndan beri bu madalyayı hayattayken alan tek asker olan Meyer’in Afganistan’ın doğusundaki Ganjgal Vadisi’nde 8 Eylül 2009 çıkan çatışmada yaptığı “kahramanlıkları” gözleri dolarak anlatmıştı. Genç çavuş, Taliban ateşine rağmen, emirlere uymayarak aracından inmiş, 13 ABD askeriyle militanların elindeki 24 Afgan askerini kurtarmıştı. Çatışmada 8 militanı öldüren Meyer ardından Taliban’ın elindeki 4 ABD askerinin cesedini almak için savaşmıştı.

"Kurtarılanlar Kim?"

Meyer törenin ardından kahraman olarak kabul edildi hatta adına internette hayran sayfaları oluşturuldu. Ancak perşembe günü McClatchy gazetesinin yayınladığı bir haber, Meyer’in karizmasını yerle bir etti. Çünkü iddiaya göre, anlatılan kahramanlık hikayesi büyük oranda uydurmaydı.

Askeri belgelere ve tanık ifadelerine göre, Meyer’in emirlere karşı gelerek çatışmaya girdiğine dair bir kanıt yoktu. Genç çavuşun sekiz Taliban militanını öldürdüğüne ilişkin hiçbir bilgi olmadığı gibi kurtarılan askerlerin kimliği de belirsizdi. Gazete, bu hikayeyi Meyer’in birliğine ‘iliştirilmiş’ olarak görev yapan bir muhabirin uydurmuş olabileceğini yazdı.

Beyaz Saray ise gazetenin iddiasını kesin olarak kanıtlayamadığının altını çizerek “Başkan Obama, ABD ordusu ve görgü tanıklarından gelen yeminli ifadeler doğrultusunda bu nişanı vermiştir. Kararımızı değiştirmemizi gerektiren bir durum göremiyoruz” açıklaması yaptı.

Meyer de iddiayı yalanlayarak “Bana destek olan herkese teşekkür ederim” dedi. ABD, Irak işgalinin ilk yılında da benzer bir skandala imza atmıştı. Mart 2003’te Saddam’ın askerleri tarafından pusuya düşürülerek esir alınan Jessica Dawn Lynch’in cesurca savaşarak esir alındığı aktarılmıştı. Ancak kurtarılan Lynch, hikayesinin çarptırıldığını çatışmada ateş dahi etmediğini söylemişti. 

Bu haber toplam 1950 defa okunmuştur
Yalancılar
Seydi Ahmet Turan
Amerika ırakta bataklığa gömülmüştür. İnsanlık adına bütün pisliklerini sergilemişlerdir.Mazlum irak halkına hitler zulmu uygulamışlardır.Yaptığı katliamlarını unutturmak için bunları uyduruyorlar.Dünyayı kandiriyorlar gerisi boş
19 Aralık 2011 Pazartesi 09:23
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri