Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kıbrıs'ı karayoluyla Türkiye'ye bağladı

02.05.2011 18:58
Kanalİstanbul'u gölgede bırakacak bir proje...
Başbakan Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta açıkladığı çılgın proje halen tartışlırken, Zaman gazetesi Kanalistanbul'u gölgede bırakacak bir projeyle ortaya çıktı. 
 
Başbakan Erdoğan'ın geçtiğimiz hafta açıkladığı çılgın proje Kanalistanbul halen tartışlırken, Zaman gazetesi Kanalistanbul'u gölgede bırakacak bir projeyle ortaya çıktı.
 
İşte Zaman gazetesinin o çıpçılgın projeyi anlattığı haberi...

KKTC'li vatandaşlardan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Çılgın Projesine destek geldi. Kıbrıslı Türkler, başbakandan Kıbrıs'ı karayolu ile Türkiye'ye bağlayan çılgın bir proje beklediklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın aylardır merakla beklenen 'çılgın proje'yi açıklamasının ardından uluslararası alanda büyük ses getiren projeye bir destek de Kıbrıslı vatandaşlardan ve parti başkanlarından geldi. Kıbrıslı Türk vatandaşlar, Erdoğan'ın Kanal İstanbul projesini çılgınca buldu. Vatandaşlar, Erdoğan'dan Kıbrıs'ı Türkiye'ye karayolu ile bağlanması gibi çılgınca bir proje daha beklediklerini ifade etti.

Projeyi ismi gibi çılgınca olarak nitelendirdiğini belirten ticaretle uğraşan İsmail Bükülmez, "Bugün 45- 50 km çukur kazıp da Marmara denizini Karadeniz ile birleştirerek, Trakya kesimini büyük bir cazibe haline getirecek ve aynı zamanda boğaz trafiğini rahatlatacak bir sistemin düşünülmesi, Trakya ve İstanbul bölgesi için çok yerinde ve çok güzel bir karardır. Yapılacak olan bu projeyle birlikte İstanbul'da kurulacak olan sistemleri tam anlamıyla çılgın bir adım olarak görmekteyiz." şeklinde konuştu. Açılacak olan kanalla birlikte ortaya çıkacak olan toprağın Anamur-Kıbrıs güzergahı üzerinde kullanılabileceği fikrini ortaya atan Bükülmez, Başbakan Erdoğan'dan Kıbrıs'ın Türkiye'ye karayolu ile birleştirilmesini istedi.

Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Derneği Başkanı Özdemir Gül de projeyi sıra dışı bir proje olarak değerlendirdi. Gül, "Çık sıra dışı ve esaslı bir proje. 2023 yılını planlayan bir başbakanı bu anlamda çok başarılı görüyorum. Bir vatandaş olarak baktığımda çok büyük bir atılım. Türkiye'nin 100. Kuruluş yıl dönümünde çok anlamlı bir hediye olacaktır. Bu proje ile birlikte, Türkiye'nin neler yapabileceğini uluslararası alanda gösterebilecek yatırım şeklinde görüyorum." ifadelerine yer verdi. Ayrıca Gül "Kıbrıs, Türkiye ile karayolu ile bağlanabilir. Başbakan Erdoğan'dan Kıbrıs ile ilgili çılgın bir proje daha bekliyoruz." dedi.

Kıbrıs Özgürlük ve Adalet Partisi(ÖAP) Genel Başkanı Sosyolog Arif Salih Kırdağ ise "Başbakan'ın yapacağım dediğini yapacağına kalben inanıyorum. Türkiye'nin her alanda çağ atlayan bir ülke olarak görüyoruz. Bunun devamı olarak tarihte çılgınca yer alacak bu projenin Başbakan Erdoğan tarafından yapılacağına inanıyoruz." şeklinde konuştu.
Bu haber toplam 3128 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri