Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kaldırım taşlarıyla kutlama!

01.05.2013 12:36
Beşiktaş’ta toplanan marjinal grupların polise kaldırım taşlarını sökerek saldırıyor.

 

 

Okmeydanı'ndan yürüyüşe geçerek Şişli Camisi'nin önüne gelen yüzleri maskeli grubapolis, biber gazıyla müdahale etti. Göstericiler de polise taş ve molotofkokteyli attı.

POLİSE KALDIRIM TAŞLARIYLA SALDIRDILAR

Beşiktaş'ta ara sokaklarda eylemlerine devam eden grupları yönlendirenler, eylemcilerden sapan için taş kırmaları talimatı verdi.

Beşiktaş ara sokaklarda grupların eylemleri devam ediyor. Taraftar atkıları bulunan gruplar ile çeşitli sol gruplar zaman zaman Barbaros Bulvarı'na çıkmaya çalışıyor. Grupların her girişimine polis gaz ve tazyikli suyla müdahale ediyor. Müdahale üzerine gruplar ara sokaklarda kaçışıyor.

Bu arada eylemciler, kaldırım taşlarını kırarak polise attı. Sapanlarla da taş atan eylecileri bazı kişiler yönlendirdi. Megafonlarla grubu yönlendirenler, elinde taş olanların öne doğru ilerlemesini istedi. Yönlendiren kişiler, sapanlar için de taş kırmaları talimatı verdi.

YARALANANLAR HASTANEYE KALDIRILDI

İstanbul'daki 1 Mayıs gösterilerinde yaralananlar Şişli Etfal Eğitim ve AraştırmaHastanesi'ne getirildi. Ambulanslarla hastaneye getirilenlerden bazılarının durumunun ağır olduğu gözlendi. Bu arada 1 Mayıs'ta görev yapan bazı gazeteciler de çeşitli yerlerinden yaralandığı için hastaneye geldi. Bu arada, Şişli'deki gösterilerde polisin müdahalesi olaylardan kaçan bazı göstericiler, hastane önünde de eylem yapmaya çalıştı. Göstericiler, bankların yolların üzerine koyarak arabaların geçmesine engel olmaya çalıştı. Öte yandan ambulanslarda çalışan şoför ve hemşireler, biber gazından etkilenmemek için maske taktı. Şark Kahvesi'nde toplanan yüzleri maskeli göstericiler, terör örgütü DHKP/C lehine slogan atarak yürüyüşe geçti. Göstericiler, Darülaceze ile Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi güzergahını takip ederek, Sıracevizler Caddesi'ne ulaştı. Hasat Sokak'tan Şişli Camisi'nin önüne çıkan grubun ilerlemesine izin vermeyen polis ekipleri, barikatla önlem aldı. Polis ekipleri, dağılarak başka sokaklara yönelen göstericilere biber gazıyla müdahale etti. Göstericiler de polise taş, havai fişek ve molotofkokteyli attı. Gruptakiler ara sokaklardan caddeye ulaşmaya, önlem alan polis ekipleri de bunu engellemeye çalışıyor.

OLAYLARDA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada izinsiz 1 Mayıs kutlamaları sırasında çıkan olaylarda 2 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Yapılan açıklamada, "Küçük marjinal gruplara yapılan müdahalelerde 2 kişi gözaltına alınmış olup yaralanan bir yurttaşımız yoktur. Güvenlik güçlerimiz görevlerini çok dikkatli ve özenli bir şekilde sürdürmektedir" denildi.

İŞYERLERİNDE HASAR MEYDANA GELDİ

Okmeydanı'ndan gelen yüzleri maskeli iki ayrı grup, Şişli Camisi'nin arkasında polise taş, molotofkokteyli ve sapanlarla demir bilye attı. Bazı iş yerlerinde hasar meydana gelirken polis, biber gazıyla müdahalede bulundu. Şark Kahvesi'nde toplanıp Şişli Camisi'nin önüne kadar geldikten sonra polisin müdahalesiyle dağılarak ara sokaklara kaçan göstericiler, Okmeydanı'ndan gelen başka bir grupla birleşti. Harzemşah Sokak'tan Abide-i Hürriyet Caddesi'ne çıkmak isteyen göstericiler, polise taş, molotofkokteyli ve sapanlarla demir bilye attı. Atılan taş ve molotofkokteylleri nedeniyle bazı iş yerlerinde hasar meydana geldi. Yaşanan olaylar nedeniyle bölgeye takviye polis ekipleri sevk edildi. Polis ekipleri, biber gazıyla müdahalede bulunarak göstericileri dağıttı. Göstericiler ara sokaklara kaçtı.

İSTİKLAL CADDESİ GÜNE SAKİN BAŞLADI

İstanbul'un trafiğe kapalı en hareketli mekanı İstiklal Caddesi 1 Mayıs kutlamaları için henüz sakin. İstanbul polisi caddeye çıkan tüm giriş ve çıkışları kontrol altında bulunduruyor. Cadde tüm giriş ve çıkışlara kapalı. Caddenin Taksim kesilişinde ise polis araçları bekletiliyor. Bu arada tek umutları her günkü caddedeki kalabalık olan İstiklal Caddesi esnafı ise olan durgunluğa rağmen günün sakin ve olaysız geçmesinden yana. Duygularını dile getiren cadde esnafı, gün dolayısıyla mağdur olduklarını dile getirdiler. Herhangi bir eylemin henüz yaşanmadığı caddede polisin aldığı güvenlik önlemleri devam ederken, aralıklarla bölge üzerinden uçan polis helikopteri ise Taksim ve çevresindeki gelişmeleri havadan takip ediyor. 

CHA

Bu haber toplam 3966 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri