Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kalıcı ateşkes 48 saat içinde mi?

09 Şubat 2009 / 11:51
İsrail ve Gazze Şeridi'ndeki fiili Hamas yönetimi arasında kalıcı bir ateşkes sağlayacak anlaşmanın, önümüzdeki 48 saat içinde imzalanabileceği öne sürüldü.
Mısır gazetesi El Cumhuriye'nin İsrail basınına da yansıyan haberine göre, geçen cumartesi günü Kahire'ye giden Hamas'ın Gazze'deki önde gelen liderlerinden Mahmud Zahar, Mısır tarafından önerilen ateşkes planı ile Şam'a döndü. Bu haberlere göre Zahar'ın, Şam'daki görüşmelerinin ardından yeniden Kahire'ye giderek, ateşkesle ilgili “olumlu” yanıtını bildirmesi bekleniyor. El Cumhuriye, “Türkiye'nin de görüşmelerin içinde bulunduğunun söylendiğini” duyurdu.

İsrail, ateşkes anlaşması kapsamında, 2006 yılı Haziran ayında kaçırılan askeri Gilad Şalit'in de serbest bırakılacağı beklentisinde. Son bir kaç gündür, özellikle Arap medyasında, Gilad Şalit'in bırakılması da dahil kalıcı bir ateşkes anlaşmasının sağlanacağına, İsrail'in de kaçırılan askeri karşılığında 1000 dolayında Filistinli tutukluyu serbest bırakmayı kabul ettiğine dair pek çok haber yayımlandı.

El Cumhuriye gazetesi, ateşkes anlaşmasının iki aşamalı olacağını, önce iki taraf arasında sözlü bir mutabakat sağlanacağını, bunu takiben en az bir yıllık kapsamlı bir anlaşmanın geleceğini ifade etti. Haaretz gazetesi de Mısır kaynaklarının, yakın bir süre içinde bir anlaşma sağlanacağı konusunda iyimser olduklarını duyurdu. Haaretz, eğer bir ateşkese varılırsa, İsrail'in sınır geçiş noktalarını tümüyle olmasa bile, yüzde 80 kapasite ile açacağını da öne sürdü. Geçiş noktalarını insani yardımlar için açmış olan İsrail, bölgenin yeniden inşası için gerekli olan bir çok mal ve ürünün geçişine ise izin vermiyor.

Bu haber toplam 800 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri