Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kamalak: Siyasetin Yolu Yargı Kürsüsü Değil

15.12.2013 10:36
Emekliliğine az bir süre kala CHP’de koltuk kapabilmek için “türban dinsel simgedir” diyerek din düşmanlığına soyunan Ankara 11. Aile Mahkemesi Hakimi Mustafa Karadağ, başörtülü avukatlara zulmetmeye devam ediyor.

Emekliliğine az bir süre kala CHP’de koltuk kapabilmek için “türban dinsel simgedir” diyerek din düşmanlığına soyunan Ankara 11. Aile Mahkemesi Hakimi Mustafa Karadağ, başörtülü avukatlara zulmetmeye devam ediyor. Aynı zamanda Ö. F. Eminağaoğlu’nun güdümündeki Yargı-Sen’in Genel Sekreteri olan Karadağ, önceki gün yine “başörtüsüyle avukatlık yapmanın Bangalore Yargı Etiği İlkeleri’ne aykırı olduğu” iddiasıyla Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak’ın eşi Avukat Zübeyde Kamalak’ı duruşma salonundan attı. AK Parti Kadın Kolları MKYK üyesi Tuğba Arslan da “Zorba hakim” lakaplı Karadağ’ın zorbalığından nasibini almıştı. Hukuksuzlukları ve keyfi uygulamaları denetlemesi gereken HSYK ise tüm bu gelişmeleri izlemekle, formalite icabı ‘soruşturma’ açmakla yetiniyor.
KAMALAK: MEŞHUR

OLMANIN BAŞKA YOLLARI VAR

Hakim Karadağ’ın uzun süreden beri çalışma hakkını gasp etmesiyle Akit’e değerlendirmelerde bulunan Av. Zübeyde Kamalak, “Hakim Bey, hukuku çiğnemeye devam ediyor. Hukuku çiğnememek için sarıldığı Bangalore İlkeleri ise tamamen tersini söylüyor. O ilkelerde ‘Hakim görevini tarafsız, önyargısız ve iltimassız yerine getirmelidir’ deniliyor. Hakimin kendisini yeni ve güncel hukuk kurallarına göre güncellemesi gerektiğini söylüyor. Hakim kendisini güncelleyemiyor. Kendini meşhur etmeye çalışıyor. Meşhur olmanın başka yolları var. Verdiği kararlarla meşhur olabilirdi. Türk yargı sisteminde ad yapacak çalışmalarıyla meşhur olabilir. Bu kalıcı da olur. Ama işte Saadet Partisi Genel Başkanı’nın eşine, AK Parti MKYK üyesi bir hanıma saldırarak, hukuku çiğneyerek meşhur olmaya çalışıyor. Bunu yaparken de trajikomik bir duruma imza atıyor. Zorlamayla kendisini bağladığı ilkelerin taslağı bile onu yalanlıyor” dedi.

“SUÇU ÖNLEMESİ GEREKEN MERCİ SUÇ İŞLİYOR”

Siyasete atılma amacını güden Hakim Mustafa Karadağ’a siyasi partilerin genel merkezlerini adres gösteren Kamalak, şunları söyledi: “Bir yıldan beri duruşmaları erteleyerek, hakkı olmadığı halde hakimlik görevlerine aykırı suç işliyor. Görevini kötüye kullanıyor. Hakimlik mesleğinin şerefini zedeliyor. Çünkü bu meslek çok ulvi bir meslektir. Kişisel çıkarlar, ideolojik amaçlar için yıpratılmamalı. Siyaset yapmak istiyorsa siyasetin yolu yargı kürsüsü değildir. Siyaset yapılacak merciler bellidir. Sayın Hakim, bu yolları deneyebilir, ilgili yerlere başvurabilir. Niye bizimle uğraşıyor? Hele hele Allah’ın emriyle ilgili bir konuda.. Yasakçılıkla ne siyaset yapılır ne de toplumsal barış sağlanır. Halbuki hakimlerin görevi en başta yargılamalarıyla toplumsal barışı sağlamaktır ve maddi gerçeği ortaya çıkarmaktır. Hakim Bey tam tersini yaparak toplumu geriyor, kutuplaştırıyor. Gereksiz gündemler, tartışmalar oluşturuyor. Her şeyden önemlisi hakimlik kürsüsünde suç işliyor. Suçu önlemesi gereken merci suç işliyor. Eğer hakimler HSYK’ya bağlı çalışıyorlarsa yapılan hukuksuzluğa müdahale etmek de HSYK’nın görevidir. Bir yıldan beri  HSYK da hakim gibi büyük bir suskunluğa bürünmüştür.”

Yeni Akit

Bu haber toplam 1468 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri