Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kamer Genç'in varlık barışı yorumu ortalığı karıştırdı

22.05.2013 11:18
CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in, varlık barışı düzenlemesiyle ilgili "AKP önce yolsuzluk yapıyor, sonra aklıyor" sözleri ortalığı karıştırdı.

TBMM Genel Kurulu'nda, içinde ''varlık barışı''nın da bulunduğu ''Torba Kanunu Tasarısı'', kabul edilerek yasalaştı.

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç'in, varlık barışı düzenlemesiyle ilgili ''AKP önce yolsuzluk yapıyor, sonra aklıyor'' sözleri, tartışma yarattı. AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'nin ayağa kalkarak kendisine itiraz etmesine Genç,''otur yerine'' diye karşılık verdi. AK Parti'li milletvekillerinin tepki göstermesi üzerine Genç, ''Ben hakaret etmedim'' dedi.

 

Başkanekili Güldal Mumcu, tepkinin sürmesi üzerine Genç'in hakaret etmediğini söyledi. AK Parti'lilerin ''Bal gibi hakaret'' demesi üzerine Genç, Canikli'yi işaret ederek,''Kuyruk acısı var, otur yerine. Niye vergi kaçakçılarını affediyorsunuz onu izah edeceğim'' diye konuştu.

AK Parti'lilerin ''Sözlerini geri al'' diye bağırması üzerine Mumcu, Genç'in mikrofonunu açarak, ''Lütfen düzgün konuşun'' dedi.

Genç, yemin eden milletvekillerinin ülkenin kaynaklarının korunmasından sorumlu olduğunu belirterek, ''Yurt dışında gayrimeşru yollarla edinilen servetleri getirenleri, yüzde 2 vergiyle affediyorsunuz. Gayrimeşru yollarla servet kazananlar kimler, onları açıklayacağız. Eğer alnınız açıksa, vergi kaçakçılığınız yoksa, hayali ihracatla transfer ettiğiniz kaynaklarınız yoksa, İsviçre bankalarında depo edilmiş paraları yüzde 2 vergiyle kurtarmıyorsanız o zaman susun. Ama siz çok büyük vergi kaçakçılarına af getiriyorsunuz. Yurt dışına dolu dolu valizlerle gidiyorlar. O valizlerde ne var, para var . Bu tamamen suiistimal, yolsuzluk, vatandaşa attığınız bir kazık. Bu, memlekete yapılan en büyük ihanettir'' diye konuştu.

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Genç'in eleştirilerine yanıt verirken, ''Matrah matrahtan düşülür, vergi vergiden mahsup edilir. Geçmişte her hükümette bunun kopyası çıkmıştır. Tüm kaçakçılıklar ve kara para aklama, bunun dışındadır. İdare, kaçakçılık kaynağı olup olmadığını soruşturabilir. Tahsilat ve tahakkuk zaman aşımı 5 yıldır. 5 yıl içinde tahsil ve tahakkuk edilemeyenler zamanaşımına uğrar. Söylediklerinizin tamamı yanlıştır. Valizle para getirme konusu, kimin uzmanlık alanı- Bu konuda 10 yılda en ufak bir tespit, iddia gündeme gelmemiştir. Daha önceki dönemlerde geldi. Bizim değil ama başkalarının uzmanlık alanı olduğunu söyleyebilirim'' görüşünü ifade etti.
   
''GECE 12'DEN SONRA SORUN OLURSUNUZ''
   
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Genç'in sorularını yanıtlamadığını söylemesi üzerine, ''Eğer burada görüşülen tasarılara gece 12'de gelip mülaki olursanız sorun olursunuz, sorun oluşturursunuz. Sorunuzu burada konuşurken siz yoktunuz. Siz yeni uyandınız'' dedi.

Çelik, İsviçre ile çifte vergilendirilmenin önlenmesine ilişkin anlaşma olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu: ''İsviçre hesaplarında bulunan paraların kimlere ait olduğuna ilişkin bilgi alınabilecek. Vergi cenneti bazı adacık ülkeler var, bunlarla da anlaşma yapılmıştır. OECD da bu konuda hassasiyetle bunlara savaş açmış durumdadır. Kara para filan yerde var, İsviçre bankalarında saklanıyor denilmesi gündemi takip etmediği anlamına geliyor. 2008 yılındaki varlık barışı ile illegal yollarla gelen para var mı diye soruluyor. MASAK bu konuyla ilgili araştırma yaptı. Ama bu soruşturma gizli olduğu için benim ve sizin bilme şansınız yok. Devlet araştırmasını yapıyor, endişeleri giderecek çalışmalar da vardır. Ama gizliliği çok iyi bilirsiniz. Paranın getirilmesi için uygun ortam var diye değerlendirme yapıyorsunuz, gerekli düzenleme yapıyorsunuz. Siz iktidar olursanız yüzde 5, yüzde 1 dersiniz. Hükümet olarak yüzde 2 olmasının varlık barışını daha sağlıklı olur diye karar verip buraya getirmişiz. Para gelmesin çırpınışınızı anlamakta zorlanıyorum. Düzenleme, illegallikle ilgili tüm tedbirleri içeriyor.''
   
''EMEK ÇOK DAHA ÖNEMLiDiR''
   
CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, Çelik'in ''adam gibi sendikacı'' aradığını, kendilerinin de görevini yapan Çalışma Bakanı istediklerini belirterek, ''Türkiye'de size biat etmeyen tüm sendikalarda işçileri zorla, baskıyla, şantajla istifa ettirip size yakın sendikalara üye yaptırıyorsunuz. Doğru yolda değilsiniz'' dedi.

Bakan Çelik, ÇAYKUR ve THY'deki grev olayına değinerek, ''Çalışma Bakanı, çalışma hayatının tüm aktörlerinden yanadır ama emek çok daha önemli bakan için. ÇAYKUR'da toplu sözleşmeye konu olan tüm haklar işçiye yansıtıldı. İlave olarak işçiye 250 lira olmak üzere sendikaya verilmesine rağmen almayı beceremedi, greve gitti. Sabahleyin de grev yapacak işçi bulamadı. Bu sendikacılık mı- Bunu sendika yetkililerine söyledim. THY'de greve neden olarak sizin arkadaşlarınızın da ifadesiyle 305 işçinin dışında sorun yok. Keşke anlaşma imzalansaydı da 305 kişinin yargıdaki konusunu birlikte takip etseydik. Bu iki olay 2013 sendikacılığı değil, 20. yüzyıl sendikacılığıdır ve kaybetmeye mahkumdur. Emeğe kaybettirmeye sendikanın hakkı yoktur. Onların görevi emeğe kazandırmaktır'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından tasarı kabul edildi.

Başkanvekili Güldal Mumcu, birleşimi saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

Kaynak: AA

  

Bu haber toplam 2164 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri