Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kan davasında mutlu son

14.03.2009 18:39
Diyarbakır'da geçen yıl Barut ve Temiz ailelerinden 2 kişinin ölümüyle başlayan kan davası barışla sonuçlandı.
Doğu ve Güneydoğu'da birçok kan davalı aile arasındaki husumete son veren Mehmet Sait Şanlı ve ekibi, bir kan davasını daha barışla noktaladı.

Diyarbakır'da 2008 Ağustos ayında Barut ve Temiz ailelerinin üyeleri arasında çıkan silahlı kavgada Mehmet Temiz ve Abdulhalim Türker hayatını kaybetmişti. Olayda her 2 aileden 8 kişi de yaralanmıştı.

Bu olaydan sonra Barut ve Temiz aileleri arasında husumet başlamıştı. Aileler arasındaki husumeti son erdirmek için devreye giren Sait Şanlı öncülüğündeki barış heyeti, uzun uğraşlar sonucunda Temiz ve Barut ailelerinin büyüklerini ikna etti.

Liceliler Yasevi'nde yapılan törene Temiz ve Barut ailesinin üyeleri katıldı. Kur'an-ı Kerim okunduğu ve duaların edildiği törende konuşan Diyarbakır Kasaplar Odası Başkanı Sait Şanlı, kan davasının ilkel bir davranış olduğunu vurguladı.

Kan davası yüzünden nice çocuğun babasız, kadının kocasız, annenin evlatsız kaldığının altını çizen Şanlı, "Birçok ocağı ateş düşüren bu ilkel tutum ve davranışlar dinimizce de haram kılınmıştır. Uğraşlarımız sonucunda kan davasından vazgeçerek barışmaya karar veren Temiz ve Barut ailelerini tebrik ediyorum." dedi.

Ardından Temiz ailesinin reisi Ramazan Aydemir ve Barut ailesinin reisi Bahri Türker tokalaşıp birbirlerine sarılarak kan davasına son verdiklerini ilan etti.

Daha sonra Temiz ve Barut ailelerinin fertleri de Kur'an-ı Kerim'in altından geçerek, büyüklerinin elini öpüp barıştı.

Barış töreninden sonra her 2 ailenin bireylerine tatlı ikram edildi.

Öte yandan öncülüğünü Diyarbakır Kasaplar Odası Başkanı Mehmet Sait Şanlı'nın yaptığı barış heyeti, bugüne kadar 455 kan davasını barışla sonuçlandırdı.

Barış heyeti ayrıca, 107 husumet, 98 kız kaçırma ve 67 trafik kazası olayı sonrası çıkan anlaşmazlığı çözümledi.

(CİHAN)
Bu haber toplam 1070 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri