Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kanada’da yeni anti-terör kanun taslağı yasalaştı

07.05.2015 11:35
Kanada Gizli Servisi CSİS başta olmak üzere tüm güvenlik makamlarına olağanüstü yetkiler veren anti-terör kanun taslağı yasalaştı.

Geçen yıl ekim ayında, bir haftada iki terör saldırısı meydana gelen ve 2 askerin hayatını kaybettiği olayların ardından Kanada'da üst düzey alarm verildi, ülkede anti terör tasarısı yasalaştı.

Özgürlüklere sınırlamalar getiren ve özel hayata dair gizlilik sınırlarını yıkan yasa, bazı toplum kesimlerinde tepki görmesine rağmen, federal parlamentodaki oylamada 96 ret oyuna karşılık 183 evet oyuyla kabul edildi.

GÖZALTI SINIRI 7 GÜNE ÇIKARILDI

Daha önce mevcut delillere dayanarak bir kişiyi terör suçunu gerçekleştireceğine inanarak gözaltına alan güvenlik güçleri için yeni yasa ile artık ihtimaller ve kanaatler de yeterli olacak. Bu tür durumlarda daha önce 3 gün olan gözaltı süresi ise yeni yasa ile 7 güne çıkarıldı.

Yasanın bir başka önemli maddesi ise suçluların güvenlik ve yargı ile anlaşma yapmaları konusunda. Mevcut kanun hükümlerine ve delillere göre, “terör suçunu işleyecek kişilerle" yapılan anlaşma, terör suçunu işleyebilecek “şüphelilerle" de yapılabilecek. Bu hükmün, gizli servis CSİS başta olmak üzere tüm güvenlik birimlerine “içeriden istihbarat sağlayacak eleman kazandıracağı” düşünülüyor.

TWİTTER, FACEBOOK VE E-MAİLLERE ULAŞMA YETKİSİ

Yasa ile CSİS'e terör aktivitelerini izleme ve bozma gücü gerekçesiyle, Twitter ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerindeki hesapların yanı sıra şüphelilerin tüm e-mail hesaplarına erişim yetkisi veriliyor.

ÖMÜR BOYU HAPİSTE TAHLİYE İHTİMALİ KALKIYOR

Öte yandan hükümet, bir başka düzenleme ile de ömür boyu hapis cezasını “gerçekten ömür boyu” yapmaya hazırlanıyor.

Bu haber toplam 1258 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri