Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kanal İstanbul'da ilk adım atılıyor

14.01.2013 20:18
Kanal İstanbul Projesi'nde ihale aşamasına gelindi. Proje ile Karadeniz ve Marmara Denizi'nin yaklaşık 50 kilometrelik kanalla birbirine bağlanması planlanıyor.
Başbakan Tayip Erdoğanın kamuoyuna tanıttığı Kanal İstanbul projesiyle Marmara Denizi Karadenize bir kanalla bağlanacak. Kanal İstanbul'da ilk adım atılıyor. İhale, yılın ilk çeyreğinde yapılacak.
 
'Çılgın proje' olarak nitelendirilen Kanal İstanbul, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011 seçimleri öncesindeki vaatleri arasındaydı.
 
Erdoğan, "yüzyılın en büyük projelerinden biri için kolları sıvıyoruz" demişti.
 
Proje, İstanbul'un Avrupa yakasına, Karadeniz ve Marmara Denizi'ni birbirine bağlayacak yaklaşık 45-50 kilometre uzunluğunda bir kanal yapılmasını içeriyor. Projeye göre; kanalın Marmara girişi Silivri olacak.
 
DERİNLİK 25 METRE, GENİŞLİK 150 METRE
 
Su derinliğinin 25 metre; su yüzeyindeki genişliğin ise 145-150 metre olması öngörülüyor. Ayrıca inşa edilecek köprülerle kara ve demiryolu ulaşımı sağlanacak. Kanal İstanbul'un, Boğaz trafiğini hafifletmesi hedefleniyor.
 
Kazı sırasında çıkarılacak milyarlarca metreküp hafriyat ise yeni projelerin inşaatında kullanılacak.
 
Mimarlık ve şehir plancıları meslek örgütleri ise bölgenin doğal özelliklerinin yitirileceği kaygısıyla Kanal İstanbul'u eleştiriyor.
 
KAYNAK: NTV
Bu haber toplam 14310 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri