Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kandil'i İzleyen UYDU'muz Var mı?

03.10.2011 11:53
PKK Kandil'de binlerce militanın katılımı ile cenaze töreni düzenliyor. Fotoğraflarını da internet sitesinde yayınlıyor. Peki biz bunu izleyip, müdahale edebiliyor muyuz?

Habertürk Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı dünkü "Emperyal olacağız silah verir misiniz" başlıklı yazısında Türkiye'nin şimdiden büyük, emperyal güç ilan edenlerin yanlış yaptığını, biraz da canımızı sıkacak gerçekleri ortaya koyarak ifade etmişti.

Altaylı, Türkiye'nin güçlü bir ülke olabileceğini ama emperyal bir ülke olması için bazı şartlara sahip olması gerektiği üzerinde durmuştu.

"Türkiye’nin emperyal güç olmak için çok ama çok önemli bir eksiği var" diyen Fatih Altaylı, bu eksikliğin de yerli bir savunma sanayinin olmaması şeklinde özetlemişti.

Fatih Altaylı yazısının devamında, "Bırakın çıkarlarının zedelendiği uzak coğrafyaları, topraklarına terör ihraç eden burnunun dibindeki, sınırındaki Kuzey Irak’ı gözlemlemek, istihbarat elde etmek için insansız hava araçlarını bile ya İsrail’den alıyoruz, ya ABD’den istiyoruz." tespitinde bulunmuş ve bu şekilde Türkiye'nin evrensel bir güç olamayacağını ve sağa sola posta koyamayacağını ifade etmişti. 

Yeni Şafak Yazarı Abdülkadir Selvi de bügünkü yazısında çok ilginç bir tespiti köşesinde paylaştı.

İşte Selvi'nin bugünkü yazısından ilgili bölüm;

"PKK Kandil'de binlerce militanın katılımı ile cenaze töreni düzenliyor. Fotoğraflarını da internet sitesinde yayınlıyor. Peki biz bunu izleyip, müdahale edebiliyor muyuz?

Uzatmadan sorayım, Kandil'i izleyen tek bir askeri uydumuz var mı?

Yok.

İngiltere 1957'de fırlatmış askeri uydusunu. Gökyüzünden yüzlerce askeri uyduları var, Fransa'nın, İngiltere'nin. Bunlar savaş halindeler mi?

Rusya, Demir Yumruk Thatcher'in Folkland Savaşı'nı askeri uyduları aracılığıyla, canlı yayınla izler gibi izlemişti."

Evet Türkiye son dönemde önemli bir sıçrama yaptı ama daha atacağı çok adımlar var. Selvi'nin yazısında belirttiği gibi, yanıbaşımızda Kandil'de terör örgütü PKK binlerce milatanı ile cenaze töreni düzenliyor ama biz 30 yıldır PKK'yı oradan bir türlü söküp atamıyoruz. Söküp atmak bir yana, onları gözetleyebilmek için İsrail'den ABD'den insansız hava aracı almaya çalışıyoruz...

Demek ki daha atılacak çok adımlar var...

Kaynak:
Bu haber toplam 2116 defa okunmuştur
ADALET OLMADIKÇA HER ŞEY BOŞ
yedidağınaslanı
Emperyal olmak baştan arızalı bir durum. Bu kelime ile mevsuf devletler zalim kan içici korkutucu ve adi devletlerdir. Bizim Emperyal olmaya değil ADİL olamaya ihtiyacımız var.
03 Ekim 2011 Pazartesi 12:28
Beğendim (1)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri