Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kandilli: Depremin büyüklüğü 7.2

23.10.2011 18:03
Kandilli Rasathanesi, Van'daki depremle ilgili açıklama yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi veDepremAraştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, Van'da meydana gelen depremin moment (ortaya çıkan enerji) cinsinden 7.2 büyüklüğünde olduğunu söyledi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, merkez üssü Van olan depremle ilgili açıklama yaptı.

Kandilli olarak depremin ilk büyüklüğünü çok süratli bir şekilde ulaştırdıklarını belirten Erdik, bu tip depremlerde depremin yeri ve büyüklüğü ile ilgili ilk bilgilerin en yakın istasyondan geldiğini belirtti. Depremin yerini doğru olarak ve 6.6 olarak açıkladıklarını belirten Erdik, daha sonra yurt dışındaki uzak istasyonlardan depremin büyüklüğü ile ilgili 7,3 açıklamasının geldiğini belirtti

Aradaki farkı "Bazen olaya çok yakınken fotoğrafın genelini görmekte zorluk çekersiniz" şeklinde açıklayan Erdik, depremde ortaya çıkan toplam enerji miktarını (momentum değeri) 7.2 olarak revize etiklerini söyledi. açıkladıklarını söyledi.

Depreme yakın yerden gelen bilgi ile yurt dışı istasyonlardan gelen bilginin farklı olmasının normal olduğunu dile getiren Erdik, depremin hasar tarafına gelirsek, "7.2 büyüklüğündeki deprem her yerde olabilir. Karada da denizde de olabilir. Hasar ordaki bulunan ve bu deprem tehlikesine maruz olan envanterin büyüklüğü ve onun yaratacağı şiddetle orantılıdır. Esas olarak halkımızı ilgilendiren, kamuyu ilgilendiren, oraya yardım sağlayacak kurumları ilgilendiren oradaki hasardır. Bu da şiddettir zaten deprem büyüklüğü ile ilgili değildir. Biz de Kandilli rasathanesi olarak şiddetle ilgili duyuruları yaptık ve bunları devletimizin yetkili organlarıyla paylaştık" dedi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, ''Çok gururluyuz ki devletimiz ani bir refleksle bölgeye intikal etti ve her türlü tedbiri aldı. Türkiye'de bu tür intikallerin bu kadar süratli olduğunu, ben 40 yıldır bu işin içindeyim ilk defa görüyorum'' dedi.

Erdik, yaptığı açıklamada, depremin yeri ve büyüklüğüyle ile ilgili ilk bilgilerin en yakın istasyonlardan geldiğini belirterek, ''Biz, en yakın istasyonlara bağlı olarak yerini doğru olarak verdik. En yakın istasyonlardan sadece yerel büyüklük verildiği için depremin büyüklüğünü 6.6 olarak verilmiştir. Daha sonra uzak istasyonların kayıtları, depremin moment büyüklüğünü 7.3 olarak vermiştir. Aynı anda bizim uzak istasyonlarımızdan alınan kayıtların değerlendirilmesiyle depremin moment büyüklüğü 7.2 olarak belirlenmiştir'' diye konuştu.

Çok büyük tabloya yakından bakıldığında tablonun net görülemediğini, onu görebilmek için uzaktan bakılması gerektiğini ifade eden Erdik, şunları kaydetti:

''Bu bakımdan depremin büyüklüğünü vermek için acele ederseniz depremin büyüklüğünü en yakın istasyondan verirseniz, ancak yerel cinsten büyüklük verebilirsiniz. Bunların yanlışı doğrusu olmaz, mühim olan halkımıza en doğru bilgiyi süratli bir şekilde ulaştırmaktır.''

Depremle ilgili doğru bilginin gerek kamu kurumlarına, gerekse halka en kısa zamanda ulaştırıldığını ifade eden Erdik, şunları dile getirdi:

''Kandilli Rasathanesi dünyada ilk defa bu depremi en süratli olarak bildirmiştir herkese, arkasında da revize etmiştir. Şu anda depremin moment büyüklüğünü 7.2 olarak söylüyoruz. 7.2'lik deprem denizde de, karada da olabilir. Hasar, orada bulunan ve bu deprem tehlikesine maruz olan envanterin büyüklüğüyle ve depremin yaratacağı şiddetle ilgili bir konudur. 7.2 büyüklüğünde bir depremin yaratacağı şiddet, merkezi yerlerde 9 olabilir. Genelde 8 olur. Halkımızı ilgilendiren, oraya yardım sağlayacak olanları ilgilendiren konu oradaki hasarın boyutudur. O da şiddetle verilir. Bu deprem büyüklüğüyle ilgili bir konu değildir.''

Erdik, enstitü olarak şiddet değerlendirmelerini yaptıklarını ve bunların devletin yetkili organlarıyla paylaştıklarını kaydederek, ''Çok gururluyuz ki devletimiz ani bir refleksle bölgeye intikal etti ve her türlü tedbiri aldı. Türkiye'de bu tür intikallerin bu kadar süratli olduğunu, ben 40 yıldır bu işin içindeyim ilk defa görüyorum'' diye konuştu.

Bu tip büyük depremlerin ardından artçıların geldiğini de ifade eden Erdik, 5.5 büyüklüğünde artçıların olduğunu ve bunların da yerel büyüklük olduğunu söyledi.

Erdik, depremin sığ bir deprem olduğunu ve hasarın Van ile Erciş arasında olduğunu tahmin ettiklerini belirtti.

Depremin yarattığı şiddete de işaret eden Erdik, depremin merkezde 9 şiddetinde görüldüğünü ve bu alanda yoğun hasarın olduğunu tahmin ettiklerini kaydetti.

Hasarlara ilişkin tahmini sayılar verdiklerini ifade eden Erdik, ''Bu tahminler gerek acil yardımın doğru dağılması, gerekse depremin büyüklüğü açısından bir fikir verir. Depremin tek başına büyüklüğü bir fikir vermez. Ancak hasar ve şiddet ortaya çıktıktan sonra bir fikir olmaya başlar'' dedi.

Ağır hasarlı binaların tahmini olarak 3-4 bin arası olduğunu kaydeden Erdik, bunların hane değil, bina sayısı olduğunu da söyledi.

Erdik, çok ağır hasarlı binalardan can kaybı beklenebileceğini de kaydederek, ''Bu binalardan tahmini 664 tanedir. Bu binalar yıkık binalardır. Tamamen göçük değildir ama yıkık binalardır. Bir de tamamen yıkık bina dediğimiz daha çok betonarme binalar vardır. Bunlar da 50 adet gözüküyor'' diye konuştu.

Tüm bu sayıların tahmini olarak verildiğini vurgulayan Erdik, bunlarda hata payının yüksek olduğunu kaydetti.

Erdik, ''Tahmini can kayıplarına bakarsak, bunlar bizim hiç istemediğimiz rakamlar... Bizim tahminimiz 710 civarında, ama bu 500 de olabilir, 1000 de olabilir. Bunlar çok tahmini rakamlar...''
 

Bu haber toplam 1836 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri