Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kanlı 1 Mayıs'ta ilk kurşun otelden

19.09.2012 10:47
Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu'na ulaşan belgeler arasında, 1977'deki 'Kanlı 1 Mayıs'la ilgili rapor ve kroki de çıktı.

1977'deki 1 Mayıs 'a ilişkin yıllardır süren bir tartışmaya, TBMM Darbe Komisyonu'na gönderilen kroki ışık tuttu.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden gönderilen kroki, 34 kişinin hayatını kaybettiği güne ilişkin önemli ipuçları veriyor.

Akşam gazetesinden Yelda Gökdağ'ın haberine göre, olayın ardından hazırlandığı anlaşılan ve ilk kez gün yüzüne çıkan 35 yıllık krokide ilginç detaylar var. Bunlardan biri de kanlı 1 Mayıs'ta 'ilk kurşunun nereden ateşlendiği'ne ilişkin ifadeler. Zira krokide, ilk kurşunun ateşlendiği yer olarak 'Inter Continental Otel i' gösteriliyor.

Birçok tanığın ifadesini doğrulayan krokiyle polisin olaylara ilişkin tutanak ve raporları arasındaki çelişki dikkat çekiyor. Emniyet görevlilerinin 1 Mayıs 1977 olaylarına ilişkin tutanak ve raporlarında, ilk kurşun sesinin geldiği yer olarak Tarlabaşı Caddesi ile Taksim Meydanı'nın kesiştiği mevkiye işaret ediliyor.

AYRINTILI DEĞERLENDİRME

Emniyet'in gönderdiği belgeler, 1 Mayıs 1977'nin ayrıntılı olarak değerlendirildiğini göstermesi bakımından dikkat çekiyor.

Dosyada 34 kişinin hayatını kaybettiği olayların yaşandığı gün, 1 Mayıs 1977'nin hangi anlamları içerdiğinden basının 1 Mayıs kutlamalarını nasıl değerlendirdiğine, kutlamalar öncesi ülke genelindeki gelişmelerden kanlı 1 Mayıs'ta yaşananların perde arkasına kadar pek çok açıdan mercek altına alınıyor.AKŞAM


 


 

Bu haber toplam 5218 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri