Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kanlı İttifak

16.08.2013 01:00
Mısır’da hiçbir şiddete başvurmayan sivil halkın katledilmesi hem Batı’nın demokrasi anlayışını hem de insanlığını tartışmaya açtı.

Artık dünya biliyor ki; Firavun torunu Sisi, bu katliamda yalnız değildir. ABD’nin, AB’nin ve BM’nin yanında Körfez ülkelerinin liderlerinin de ellerine kan bulaşmış ve bunlar kanlı bir ittifaka arka çıkmışlardır.

Mısır’da hiçbir şiddete başvurmayan sivil halkın katledilmesi hem Batı’nın demokrasi anlayışını hem de insanlığını tartışmaya açtı. Artık dünya biliyor ki; Firavun torunu Sisi, bu katliamda yalnız değildir. ABD’nin, AB’nin ve BM’nin yanında Körfez ülkelerinin liderlerinin de ellerine kan bulaşmış ve bunlar kanlı bir ittifaka arka çıkmışlardır. 

Liderler, krallar, şeyhler suç ortağı

Amerika’da CNN, İngiltere’de BBC gibi televizyonlar ile Türkiye’deki bazı medya organları Sisi Cuntası’nın katliamlarını hâlâ “çatışma” olarak yutturma alçaklığını gösterseler de bazı gazeteciler diyorlar ki; “ABD Başkanı Obama da katliamın suç ortağıdır. Bu katliamdan sonra hangi Müslüman’ı demokrasiye inandırabilirsiniz? Sandığa güvenip oy kullanan Mısır halkının iradesi darbe ile devrilmiş ve katliama maruz kalmışsa, bunda topyekün Batılı liderlerin, Ortadoğu’nun kral ve şeyhlerinin suçu vardır. Hepsinin ellerine Müslüman kanı bulaşmıştır.” Katliamdan saatler sonra; iş işten geçtikten, binlerce insan öldükten sonra Obama istemeyerek de olsa yaptığı açıklamada, “Mısır’da yaşananlardan endişe duyuyoruz. Görüş ayrılıkları şiddet kullanılarak aşılamaz. Mısır’ın geleceğinde bütün tarafların söz sahibi olması gerekir. Mısır ile yapacağımız ortak tatbikatı iptal ettik. Mısır’da herhangi bir tarafı tutmuyoruz” dedi.

Müslüman kanı umurlarında değil

Dünya Müslümanları tarafından yapılan açıklamada ise; “Amerika ve Avrupa’nın amacı İsrail’i korumak, onun güvenliğini sağlamaktır. Halkın oyuyla seçilen Mursi de sırf Filistin’in hayat damarı olan Refah Sınır Kapısı’nı açtığı için devrildi. O’nun devrilmesini sağlayıp bu katliama zemin hazırlayan Batı zihniyeti, kendi demokrasisini de katletmiştir. Bu katliam, Batı’nın Müslüman kanı ve canını umursamadığını bir kez daha ortaya koymuştur” denildi.

BOZDAĞ: “KATLİAMDAN MESULDÜRLER”

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da, “Mısır’da yaşanan zulüm ve katliama karşı sessiz kalanlar, seyirci kalanlar, burada yaşanan zulümden, katliamlardan mesuldürler” dedi. Bozdağ, Mısır’da yaşananların bir “vahşet, zulüm ve katliam” olduğunu belirterek “Böylesi bir katliam karşısında uluslararası toplumun,  gerek Arap Ligi’nin, gerek AB’nin, gerek BM’nin, gerek İslam İşbirliği Teşkilatı’nın sessiz kalması en az bu katliam kadar düşündürücüdür. Halbuki böyle katliamlar karşısında uluslararası toplumun oluşturduğu uluslararası örgütlerin ortak tavır koyması insan yaşamına verilen değerin bir gereğidir” ifadesini kullandı.

YILDIRIM: “MURSİ HÜKÜMETİNİ FİLİSTİN’İN YANINDA DİYE DEVİRDİLER”

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım ise “Mursi hükümetini Filistin’in yanında diye devirdiler. ABD, Mısır hükümetini devirmek için harekete geçtiğinde AB ve İsrail darbeye destek verdi” diye konuştu. Filistin’e açılan kapının Mısır olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Filistin’de bir avuç Müslüman’ı yenemediler. Mısır da ellerinden gitmişti. Mavi Marmara ile Türkiye’yi de kaybettiler. Direniş kırıcılarla, Mısır’daki direnişi kırmaya çalıştılar ve katliam yapmaya giriştiler” dedi. 
İnsan ve Medeniyet Hareketi Yönetim Kurulu Üyesi İdris Şekerci de Mısır halkının toplara, tüfeklere ve tanklara karşı direndiğini belirtti. Şekerci, Türkiye’de Müslümanları katliama karşı durmaya çağırdı ve “21. yüzyılın Firavunları ABD ve İsrail şunu duysun: Biz öldürülmekle bitmeyiz” diye konuştu.

BATI’NIN AMACI İSRAİL’İ KORUMAK

Akit’e konuşan Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Tarihçi Doç. Dr. Caner Arabacı ve Dinler Tarihçisi ve Siyaset Bilimcisi Dr. Lütfü Özşahin, Batı dünyasının Ortadoğu’daki katliamlara ilk başta sessiz kaldığını, bunu da kendi çıkarları doğrultusunda yaptıklarını söyledi. Özşahin, Batı’nın, Müslümanların kendilerini yönetmelerini istemediğini ifade ederek “Batı, Ortadoğu’da bir düzen oluşturmuş. Batı, İslam dünyasında kendi oluşturduğu düzenin ve çizdiği sınırların değişmesini istemiyor” dedi. Müslümanların iktidara gelmesinin Batı’nın gözünde İsrail’in varlığının tehlikeye düşmesi anlamına geldiğini söyleyen Özşahin, “Batı, Ortadoğu’daki olaylara karşı sürekli İsrail’i koruyor, kaos ortamı yaratmaya çalışıyor” diye konuştu. Batı’nın Ortadoğu’da sessiz ve tarafsız olmadığını söyleyen Özşahin, “Batı darbe yandaşıdır. Darbeye darbe diyemeyen Batı, yaşanan insanlık dramını görmelidir” şeklinde konuştu. 

“DARBECİLERLE ARALARINDA DOKU BAĞI VAR” 

İslam ülkelerine bir tepki de İHMED Kurucu Başkanı Haydar Cerrah’tan geldi. Körfez ülkelerinin Mısır konusunda tavrının kendilerini şaşırtmadığını belirten Cerrah, “Çünkü Körfez ülkelerinin idarecileri ile şu andaki Mısır darbecileri arasında organik bir bağ, bir doku bağı var” dedi. 

yeniakit

 

Bu haber toplam 1280 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri