Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kanlı ve karanlık olayın iç yüzü bakın neymiş!

02.05.2013 01:34
12 Eylül iddianamesine göre; 1977'deki kanlı 1 Mayıs, 80 darbesine zemin hazırlamak için düzenlenmişti.

Taşlar, sopalar, biber gazları havada uçuştu... Sonuç, kanlar içinde çok sayıda yaralı ve onlarca gözaltı, tarumar olmuş sokaklar...

 
Taksim çevresinden kameralara yansıyan bu dehşet görüntüleri, 1977'deki kanlı 1 Mayıs 'ı akıllara getirdi. O gün de Taksim ve çevresi kana bulanmıştı. Bir otelden göstericilerin üzerine ateş açılmış; 34 kişi ölürken yüzlerce kişi yaralanmıştı.
 
Sonrası ise peş peşe gelen sokak olayları, faili meçhul cinayetler ve nihayetinde darbe...
 
12 Eylül iddianamesi, o karanlık ve kanlı günün perde arkasını ortayakoydu. 
 
İddianameye göre; 1 Mayıs katliamı, 80 darbesi ne zemin hazırlamak için tezgahlanmıştı. Taksim olaylarından sonra karşıt görüşlü gruplar birbirini vuracak; kaos çıkacak ve ordu yönetime el koyacaktı...
 
12 Eylül İddianamesi: "1 mayıs 1977 tarihinde meydana gelen ve 34 kişinin ölümü ile birçok kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olayların, toplumu kaosa ve iç çatışmaya sürüklemek, nihai hedef olarak ise askeri darbeye zemin hazırlamak amacıyla devlet içinde yönetimi ele geçirmek isteyenlerin yönlendirmesi ve kurgulamasıyla çıkarılmış bir provokasyon olduğu ve etkili güçlerin, polisin de görev yapmasını engellediği kanaatine varılmaktadır."
 
İddiaya göre; otelin çatısından kalabalığa ateş açan şahıs, 'Ocak' kodadlı binbaşı Alaattin Sezginkurt'tu. 1 Mayıs katliamı için Samsun'dan İstanbul'a geldiği ileri sürüldü.
 
12 Eylül İddianamesine göre; fail, sadece tetiğe basan karanlık güçler değildi. Eylemcilerin arasına karışan Maocu bir grup, darbe için kontrgerillayla işbirliği yapmıştı. 
 
MİT'in raporunda bu maoist grup da suçlanıyor ve "Harbiye'den gelen Maoist grup silahlarını ateşledi; Taksim meydanı kana bulandı" deniyor.
 
Benzer tespit, Ergenekon iddianamesinde de yapıldı. Doğu Perinçek ve İşçi Partisi'nden ele geçirilen belgelerde "1 Mayıs 1977 Katliamını Kontrgerilla Düzenledi" deniyor. Ve amacın 12 Eylül darbesi ne zemin hazırlamak olduğu belirtiliyor.
Bu haber toplam 2276 defa okunmuştur
TÜRKİYEDE GERÇEK BİR SOL OLMAYINCA
kerime nadir
İşler hep böyle sarpa sarıyor.Sol denilen kesim burjuva zengin ve devletin kaymağını yiyen insanlardan olursa sonuç elbette böyle olur.
02 Mayıs 2013 Perşembe 10:55
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri