Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BU KÖYE KALP VE KANSER GİREMİYOR!

23 Şubat 2009 / 16:49
Kimyasal gübre kullanılmayan, arılara şeker verilmeyen ve doğal kaynak suyunun tüketildiği bu köyde kalp ve kanser hastalığına hiç rastlanmadı.
Artvin'in Şavşat ilçesine bağlı Maden (Bazgiret) köyünde çağımızın sık görülen amansız hastalıklarından kalp ve kanser vakaları görülmüyor.

Köylüler, "Burada kalp ve kanser hastalığı yaşanmaz. Şu an köyümüzde ne kalp ne de kanser hastası var. Büyüklerimiz 90- 100 yaşına kadar yaşadılar. Yaşlılığa bağlı başka hastalıklardan öldüler" diyorlar.

'SUNİ GÜBRE KULLANMAYIZ'
Köy muhtarı İsmail Tanıyan, "Ürünlerimiz tamamen doğal ürünlerdir. Balımız, dünyanın en kaliteli balıdır, organiktir. Arılarımıza asla şeker vermiyoruz. Hayvanlarımızı yapay yemle beslemiyoruz. Sütümüz, yağımız, peynirimiz hiçbir katkı içermez. Ayrıca köyümüzde yetişen beyaz patatesimiz çok ünlüdür. Pazarlarda genelde Maden köyü (Bazgiret) beyaz patatesi ısrarla aranır. Çünkü topraklarımız sadece hayvan gübresiyle gübrelenmektedir. Köyümüzde hiç beton bina yoktur. Biz evlerimizi yaparken metal çivi kullanmıyoruz. Ahşap evlerin sağlık üzerinde çok olumlu etkileri var" dedi.

Kalp ve kanser vakasının köye giremeyeceğini dile getiren köy sakinleri, "Köyümüzde kilolu bir tek kişi yaşamıyor. Uzun ve sağlıklı yaşamanın sırrı sağlıklı ve doğal beslenmeye bağlıdır" diyorlar.
Kaynak:
Bu haber toplam 968 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri