Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kanserli hastalar çocuk sahibi olabilecek

13 Şubat 2009 / 11:39
İsveç'te geliştirilen bazı tekniklerle artık kadın yumurtası ve erkek spermleri korunabilecek ve istenildiğinde bunlar döllendirilerek çocuk sahibi olunabilecek.
Bu konudaki araştırmalar ilk olarak İsveç'in Uppsala şehrinde yürütülürken, çalışmaya Stockholm, Göteborg, Malmö, Örebro ve Linköping şehirleri de dâhil oldu.

Bu tekniğe göre; yumurta ve spermler sıfırın altında 196 derecede donduruluyor ve koruma altına alınıyor. Bu uygulama özellikle kanser hastalarına yapılırken, ışın tedavisinden önce bu hastalardan, ileride çocuk sahibi olabilmeleri için numuneler alınıyor. Zira ışın tedavisinden sonra sperma üretiminin çok azaldığı kaydediliyor.

Spermlerini muhafaza ettiren hastaların çoğunluğunun 30 yaş civarında olduğu bilgisi alınırken, daha genç yaştakilerin müracaatlarının olduğu öğrenildi. Bu konu üzerinde önemli çalışmalarda bulunanlardan birisi de Fatma Gülen Yaldır isimli bir Türk. Uppsala şehrinde embriyolog olarak görev yapan Fatma Gülen, SVD Gazetesi'ne geniş bir mülakat verirken, bu uygulamaya en çok erkeklerin müracaat ettiğini, kadınların o kadar ilgisinin olmadığını, şuan ellerinde yaklaşık 200 numunenin olduğunu aktardı.
Bu haber toplam 1078 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri