Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kantar başında ders çalışıyor

05.11.2011 11:28
Hani çocuk hakları kanunları var. Yaşı küçük çocuklar çalıştırılmayacak diye bas bas bağırıp tamim yayınlayanlar ve TV’ler ile yazılı medyada fikir ulemalığı yapanlar var.

Zeytinburnu Haber Gazetesi ilginç bir hayat hikayesini gündeme getirdi. Zeytinburnuhaber.org'dan Mehmet Alpay'ın yazdığı yorum haberde yardıma muhtaç olan öğrenci için yardım bekleniyor. İşte Alpay'ın o haberi:

Hani çocuk hakları kanunları var. Yaşı küçük çocuklar çalıştırılmayacak diye bas bas bağırıp tamim yayınlayanlar ve TV’ler ile yazılı medyada fikir ulemalığı yapanlar var. Hatta bu konu için kanun çıkartanlar da var. Şimdi soruyoruz. Çalışan çocukları topluma kazandırmak için yapılan çalışmalardaki başarı oranının kaçta kaç, yani \\%’de kaç? Bir kaç kuruş para getirsin diye çocuklarını yollara köşe başlarına salan ailelere acaba soru soran ve haklarında soruşturma yapan birimler varmı? Bu çocukları her yerde herkes görüyor. Hani bir gıda ürünlerinin çok ünlü firmasının bir mendilci kızı dolaba kilitlemesi ile ortalık ayağa kalkmıştı ya. Sonra ne oldu? Gündem boşlukları doldurun yaygaralar yapıldı ve ardından yine aynı terane. Mendilci çocuklar yine sokaklarda zorla çalıştırılıyor. Kantarcı çocuklar ise ayrı konu.

KANTAR BAŞINDA DERS ÇALIŞIYOR ve BUNU HERKES GÖRÜYOR

İşte Telsiz Mahallesi 71 Sokak. Ayhan Şahenk İ.Ö.Okulu, Fatma Süslügil İ.Ö.Okulu, Belediye Başkanlığı Hizmet Binası, İtfaiye ve Olivium Outlet Center’in doğu tarafının bulunduğu 71 Sokak. Bu Sokak’ta her gün saat 14.00’den sonra bir kantarcı çocuk görürsünüz. 15 yaşında, eli yüzü düzgün, hayli duygusal. “Tartalımmı abi” bile diyemiyor. Diyemez, çünkü gözü elindeki test çözüm kitabında. Elinde bir kurşun kalem ve devamlı çözümler yapıyor. Bir başka gün ise elinde bir başka kitap ve belikli öğretmeninin verdiği derslerini evinde rahat rahat yapamıyor ve kaldırım ayazında kantar başında yapıyor. Adı Bilal G. İlçemizdeki TRİSAD Meslek Lisesi’nde 9. sınıf öğrencisi tam sekiz kardeşler. Aile Siirt’li. Kardeşlerden 5’i okula gidiyor. Bilal’in bir kardeşi İlköğretim birinci kademe öğrencisi, iki tanesi ilköğretim ikinci kademe öğrencesi. Kendi TRİSAD meslek lisesinde ve ağabeyi Veysi de Haluk Ündeğer Lisesi’nde son sınıf öğrencisi. Aile Batı Trakya Cami, kuzey tarafında çiçek adı taşıyan sokakların birinde ikamet ediyor.

DUYABİLİRLERSE, İLGİLİLERE SESLENİYORUZ

Evet duyabilirlerse ilgililere sesleniyoruz. Yani İlçe kaymakamlığı, İlçe Belediye Başkanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü çocuk Büro Amirliği, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, TRİSAD Meslek Lisesi Müdürü Hasan GÜNDÜZ’e ve Haluk Ündeğer lisesi Müdürü Ahmet COŞKUN’a ve hatta siyasilerimiz ile Telsiz Mahalle Muhtarı İmdat TORAMAN’a sesleniyoruz. Bilgi evi sorumlularına sesleniyoruz. Sokaklarımızda kantar başında niye halen kantarcı çocuklarımız var? 58 Bulvar’da kağıt mendil satmaya çalışan nice minik kızlarımız ve nice kız öğrencilerimiz de var. Sizlerin ellerinizde de çocuk yasaları var. Bu ve benzerleri gibi aileleri gerçek ihtiyaç sahipleri mi diye araştıracak birimleriniz ve görevlileriniz var. Bizler de sizlerin yaptığı çalışmaların istatistik bilgilerini çok merak ediyoruz. Haydi, sokaklarda bu ayazlarda kantar başında ders yapan ve titreyen öğrenci ve minik çocuklarımıza, mendil satan minik kızlarımıza bir an evvel el uzatalım. Ahkam kesmeyelim beyler. Hizmet sunalım.

ZEYTİNBURNUHABER.ORG-ÖZEL-MEHMET ALPAY 

Bu haber toplam 5612 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri