Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KAPADOKYA'DA BALON DÜŞTÜ

20.05.2013 15:11
İki balon sepetinin havada çarpışması üzerine baloınlardan biri düştü iki kişi hayatını kaybetti

Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Ortahisar beldesinde sıcak hava balonunun düşmesi sonucu 2 kişi hayatını kaybetti, 24 kişi yaralandı.

Alınan bilgiye göre, Göreme ilçesinden kalkan iki sıcak hava balonu Uçhisar beldesi yakınlarında çarpıştı. Kazada, balonlardan birinin düşmesi sonucu 2 kişi hayatını kaybetti, 24 kişi yaralandı. Yaralıları çeşitli hastaneler kaldırılarak tedavi altına alındı. Kimlik bilgileri henüz belirlenemeyen kazazedelerin Uzakdoğu ülkelerinden gelen turistler olduğu öğrenildi. 

Yaralılardan 2’si Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi, diğerleri de Nevşehir’de çeşitli hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı.

Jandarma kaza yerinin olduğu alana, olay yeri inceleme ekibinin çalışmalarını yapması nedeniyle gazeteciler yaklaştırılmazken, soruşturma sürüyor.

VALİ'DEN AÇIKLAMA

Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş, Ürgüp ilçesindeki balon kazasında ilk belirlemelere göre 2 kişinin öldüğünü, 24 kişinin yaralandığını bildirdi.

Savaş yaptığı açıklamada, turistleri taşıyan iki sıcak hava balonunun saat 06.00 sıralarında Ortahisar ile Göreme arasında çarpıştığını söyledi.

Kazada ilk belirlemelere göre Brezilyalı bir turistin öldüğünü 24 kişinin de yaralandığını ifade eden Savaş, "Yaralıların çoğunluğunda kırıklar var. Durumu ağır olan bir kişi Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi. Kaza, görgü tanıklarının anlatımına göre, yükselmekte olan bir balonun kubbesine başka bir balonun sepetinin çarpması sonucu meydana geliyor. Alttaki balonun kubbesi yırtılıyor ve hızla düşüyor" diye konuştu.

Savaş, yaralıların kentteki 3 hastanede tedavi altına alındığını sözlerine ekledi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü inceleme başlattı

Ürgüp'teki balon kazasıyla ilgili Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü inceleme başlattı.

SHGM'den yapılan yazılı açıklamada, bugün sabah saatlerinde Nevşehir Kapadokya-Göreme'de Anatolian Balonculuk'a ait 1 pilot ve 24 yolcunun bulunduğu TC-BMB tescil işaretli balonun düştüğü hatırlatıldı.

İlk bilgilere göre, kazanın söz konusu balonun, üzerinde uçan başka işletmeye ait bir balonun sepetiyle temas etmesi ve kubbesinin yırtılarak hızla irtifa kaybetmesinden kaynaklandığının anlaşıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Nihai değerlendirme kaza araştırma ve inceleme ekibinin yapacağı inceleme sonucunda ortaya çıkacaktır. Şu an itibariyle kaza araştırma ve inceleme ekibi ve SHGM teknik personeli intikal için yola çıkmış durumdadır.

Düşen balonda çoğunlukla İspanyol turistlerin bulunduğu belirtilmektedir. Şu andaki (saat 09.30 itibariyle) bilgiye göre, 2 ölü, 8'i ağır 16 yaralı bulunmaktadır. 1 ağır yaralının Kayseri'ye nakledildiği, diğer yaralıların tedavisinin ise Nevşehir'deki hastanelerde yapıldığı bilgisi alınmıştır."

SHGM'nin bölgedeki balon operasyonlarının kontrollerini ve denetimlerini aralıksız olarak sürdürdüğü belirtilen açıklamada, kazaya ilişkin, kaza araştırma ve inceleme heyetinin yapacağı değerlendirme sonucunda elde edilecek bilgiler doğrultusunda gerekli iş ve işlemlerin yapılacağı kaydedildi.

KAYNAK:AA

 



 

Bu haber toplam 4540 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri