Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kapanan Karakol Köylüyü Üzdü

06.07.2013 02:38
Van’ın Koçak Köyü’ndeki jandarma karakolu hakkında kapatma kararı alınması, karakolun bulunduğu köydeki vatandaşları üzdü. Karakol personeline veda yemeği veren köylüler, askerlerle sarılarak vedalaştı.

Gevaş İlçesi’ne bağlı Koçak Köyü ve çevresinde, terör ve asayiş olaylarının bitme noktasına gelmesinden dolayı köyde bulunan jandarma karakolu hakkında kapatma kararı alındı. Köylüler, taşınacak olan karakolun personeli için veda yemeği verdi.
1993 yılında 1 öğretmen, 1 köy korucusu ve 5 vatandaşı şehit veren Koçak Köyü’nde 1997 yılında kurulan karakol, terör ve asayiş olaylarının bitmesi noktasına gelmesinden dolayı 16 yıl sonra kapatılıyor.
Köylerinde kurulan karakolun kapatılacağını öğrenen köylüler, asker ve komutanlarına vefa borçlarını ödemek amacıyla veda yemeği düzenledi.
Van Vali Yardımcısı Mehmet Yüzer, Gevaş Kaymakamı Yusuf Güni, İl Jandarma Alay Komutan Yardımcısı Albay Mürşit Kuyumcu, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ersin Özer, köy muhtarları ve vatandaşların katıldığı yemekte zaman zaman duygusal anlar yaşandı.
Devletin ihtiyaç olan yerlerde karakol yaptırdığını, ihtiyaç olmayan yerlerde de karakolları kapattığını belirten Vali Yardımcısı Mehmet Yüzer, Koçak Köyü ve çevresinde olayların azaldığını, bu sebeple karakol hakkında kapatma kararı alındığını, 2001 yılından bu yana bölgede 16 karakol kapatıldığını söyledi.
Karakolun kurulmasının ardından köyde bir olay yaşanmadığını kaydeden köylüler ise, “Olaylar bittiği için karakolumuz kapanıyor. Umuyoruz bu barış süreci de böyle devam eder ve bir daha köyümüzde karakol ihtiyacı olmaz. Olay olmadığı için karakolun buradan taşınması bizi mutlu ediyor. Ancak burada hem rütbeliler hem de askerlerle bir aile olmuştuk. Bundan dolayı da köylüler olarak üzgünüz” dediler. Verilen veda yemeği sonrası köylü ve askerler birbirlerine sarılarak ayrıldı.

YENİAKİT

Bu haber toplam 1946 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri