Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Karaalioğlu'na fena çaktı 'Sazan gibi atlama'

13.01.2011 20:16
"Olmadı Mustafa Karaalioğlu... Kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi, başkasına da yapmayacaksın. Her iddianın üzerine "sazan" gibi atlamayacaksın."

CHP İstanbul İl Başkanlığı'na atanan Nebil İlseven, eleştirilerin hedefinde. CHP yönetiminden tasfiye edilen ekip İlseven'i el altından topa tutarken, hükümete yakın gazeteler, yeni il başkanını, Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirebilmek için kullanıyor.

Bugün Sabah gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak, Star gazetesindeki haberi eleştirdi. Gazeteciliğin en önemli ilkesi olan haberin bütün aktörlerine sormak ve "double check" yapmayı ihmal eden Star gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu'na çok sert çaktı.

"Star gazetesinde şöyle bir haber okudum: Kemal Kılıçdaroğlu, 6 yıl önce yargılansın dedi, şimdi il başkanı yaptı."

AK Parti'nin, iktidara gelir gelmez kurduğu Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu'nun raporunda, Nebil İlseven hakkında çeşitli iddialar ortaya atılmış ve usulsüzlüklerin soruşturulması istenmiş. O komisyonun üyesi olan Kılıçdaroğlu da buna karşı çıkmamış.

ACABA SORUŞTURMA YAPILDI MI?

Haberi okuyunca, ilk aklıma gelen soru, "Acaba soruşturma yapıldı mı? İlseven yargılandı mı? Sonuç ne oldu?" şeklindeydi. Öyle ya, bir kişi hakkında çeşitli iddialar bulunabilir ve sonra o kişi pekala aklanabilir. Aklandıktan sonra, Kılıçdaroğlu'nun onu il başkanlığına getirmemesi için ortada hiçbir sebep kalmaz.

Nebil İlseven'e aklıma gelen o soruları sordum. Hem idari soruşturma geçirmiş, hem de bazı konular savcılığa intikal etmiş; bilirkişiler atanmış...

Sonuçta, soruşturulan konularda usulsüzlük yapılmadığı kararı verilmiş. Sırf hakkında iddia var diye, aklandıktan sonra da, hâlâ o kişiyi suçlu mu ilân edeceğiz?"

SAZAN GİBİ ATLIYOR

Kemal Kılıçdaroğlu'nun, muhaliflerinin haysiyetine özen gösterdiği söylenemez. Araştırmaya gerek duymadan, her söylentinin üzerine "sazan" gibi atlıyor. Ama onun bu tavrından yakınan medyanın da, aynı şeyi yaptığını esefle müşahede ettim.

Olmadı Mustafa Karaalioğlu... Kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi, başkasına da yapmayacaksın. Her iddianın üzerine "sazan" gibi atlamayacaksın."


Nazlı Ilıcak'ın  Karaalioğlu'na köşesinden gazetecilik dersi verdiği yazısının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.  

Bu haber toplam 2024 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri