Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Karadayı’yı yalanlayan belge

13.12.2013 12:39
İsmail Hakkı Karadayı’nın mahkemede yaptığı savunmayı boşa çıkartan belgeye Haber10 ulaştı.

ASLAN DEĞİRMENCİ / HABER10

“Görmedim, duymadım, bilmiyorum” şeklindeki sözler 28Şubat Davası sanığı, dönemin Genelkurmay Başkanı emekliOrgeneral Karadayı’ya ait. Dün Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada hem bu sözleri sarf etti hem de zaman zaman savunmasını keserek ilaç içti. Hapları yutarken, psikolojik harp taktiği ile milleti de uyutmayaçalıştı. Ama Karadayı, her ne kadar “Görmedim, duymadım, bilmiyorum, hatırlamıyorum” dese de unuttuğu bir belge var.

Belgenin adı “BÇG Çalışmaları Devir-TeslimMemorandumu”. Özellikle BÇG’den haberini olmadığını iddia eden Karadayı’yı bu belge yalanlıyor. “BÇG Çalışmaları Devir-Teslim Memorandumu” isimli belgede BÇG’de görevlisubayların yaptıkları işler tek tek anlatılıyor. Görev dağılımının yer aldığı belgede çalışma takvimine de yer verildiğigörülüyor.

Çalışmalardan elde edilen sonuçların değerlendirme yöntemleri” başlıklı kısım ise BÇG’den habersiz olduğunu iddia eden İsmail Hakkı Karadayı’yı yalanlıyor. Söz konusu kısımda Salı sabahları BÇG tarafından Genelkurmay Başkanına yapılan çalışmaların arz edildiği belirtiliyor.

Ayrıca BÇG personelinin hangi gün, nerede ve saat kaçta toplantı yaptıklarına dair bilgilerin yer aldığı belgede, arşiv çalışmalarına yer veriliyor. Günlük toplantıların ardından yapılan arzlara da yer verilen belgede, toplantılaraneredeyse bütün kurumların dahil edildiği görülüyor.

Dokunulmazlık zırhı Encümen-i Daniş

İsmail Hakkı Karadayı’nın adı daha önce Encümen-i Daniş ile birlikte anılmıştı. Encümen-i Daniş toplantısı sonrasıçekilen fotoğrafındaki “el hareketi” tartışma çıkarmıştı. Org. Karadayı eli elbiselerinin içine doğru sokulmuş biçimde objektiflere yansımıştı. Geçmişten beri bunun masonik bir işaret olduğu bilinirken, mail gruplarında dolaşan bufotoğraf eşliğinde yapılan yorumlarda, orgeneralin “bize sahip çıkın” mesajı verdiği iddia ediliyordu.

Önce Demirel’e tavsiye ardından uygulama

Ülkeye 28 Şubat sürecini yaşatan komutanların üye olduğu Encümen-i Daniş üyelerinin, postmodern darbe süreci öncesinde Cumhurbaşkanı Demirel’e gönderdikleri mektupta yazılanlar, üç sene sonra 28 Şubat kararları olarakaçıklanmıştı. O dönem hazırladıkları ve deşifre olan raporlarında da laikliğin elden gittiğini iddia ederek, İmam Hatiplerin önünün kesilmesi, tevhid-i tedrisatın geri getirilmesi, Kur’an kurslarının sayısının azaltılmasını talep ediyor ve kesintisiz eğitimi öneriyorlardı.

Haber 10

Bu haber toplam 1552 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri