Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Karadeniz'in petrol haritası

10.03.2013 11:50
Karadeniz'de devler arasında enerji savaşı kızıştı.

Karadeniz, 2006'dan bu yana petrol şirketlerinin yeni gözdesi haline geldi. Türkiye'nin de yer aldığı 5 ülkenin karasularındaki 12 farklı bölgede, dünya devi şirketler petrol ve doğalgaz arıyor. Enerji Bakanlığı da bütçeyi 13 kat artırdı.

DEVLER BÖLGEYE AKIN ETTİ

Enerji savaşlarının yeni merkezi Karadeniz oluyor. Exxon- Mobil, Shell, Chevron, Total, OMV, Rosneft, Petrobras ve Repsol gibi küresel oyuncuların bölgeye akınetmesi 'Karadeniz'de ciddi petrol ve doğalgaz rezervi' olduğuna dair tezleri güçlendiriyor. Şubat 2012'de Romanya açıklarındaki Neptün-1 kuyusunda 40 milyar metreküpten fazla doğalgaz bulunması şirketleri oldukça pahalı olan deniz aramaları konusunda cesaretlendirirken, Türkiye esen bu rüzgarı lehine kullanmak istiyor.

İLK STARTI TÜRKİYE VERDİ

Vatan gazetesinin haberine göre; Karadeniz'de halen 12 bölgede dev şirketlerle yerel şirketler petrol ve doğalgaz arıyor. Türkiye kendi karasuları içinde kalan 7 bölgede yabancı yatırımcılarla birlikte petrol ve doğalgaz arıyor. Aslında Karadeniz'de petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına ilk start veren ülke Türkiye oldu.

ÇALIŞMALAR 2006'DA BAŞLADI

2006 yılında Sinop açıklarında Amerikalı Exxon-Mobil, Brezilyalı Petrobras ve TPAO üçlüsünün başlattığı çalışmalar büyük bir heyecanla başladı ancak olumlubir netice elde edilemedi. Bu durum Türkiye'yi de yatırımcıları da yıldırmadı. Bir sonraki yıl Akçakoca açıklarında başlayan arama faaliyetlerinden beklenen habergeldi. TPAO, OMV, Kanadalı Foinavon ve Norveçli Tiway firmasının açtığı kuyudan şimdi günde 2 milyon metreküp (Yılda 730 milyon metreküp) doğalgaz üretiliyor. 2008'de TPAO ile Exxon-Mobil'in Kastamonu ve Samsun açıklarında yürüttüğü çalışmalardan da beklenen netice elde edilemedi. Ancak bu durum moralleri bozmadı. Bilakis bakanlık bürokratları ile şirketleri kamçıladı. Chevron ileZonguldak açıklarında yürütülen arama çalışmalarında olumlu sonuçlar elde edildi. Ancak ortaklar arasında yaşanan anlaşmazlık yüzünden Amerikalılar hisselerini satma kararı aldı.

BARBAROS BÖLGEDE

TPAO'nun müstakil yürüttüğü Istranca çalışmaları 2011'de başladı. Bu bölgede Istranca-1 kuyusunun ardından 3 yeni kuyu daha açılması için çalışmalar sürüyor.Enerji Bakanlığı'nın Şubat 2013'te Shell ile imzaladığı yeni anlaşmaKaradeniz'deki beklentileri yeniden yükseltti. Shell yetkililerinin verdiği bilgilere göre, en geç 2014 sonunda petrol arama platformu Karadeniz'e gönderilecek.

Barbaros Hayrettin Paşa sismik arama gemisinin göreve başlar başlamaz Karadeniz'e gönderilmesi bölgeye verilen önemi gösteriyor. Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Arama faaliyetlerine ayırdığımız bütçeyi 100 milyon dolardan 1.3 milyar dolara çıkardık. Denizlerde aramaya devam edeceğiz" diyerek kararlılığı ortayakoyuyor.

ROMANYA'DA DEV REZERV

Romanya, Bulgaristan, Ukrayna ve Rusya karasularında şu anda 4 bölgede petrol ve doğalgaz aranıyor. Bulgaristan'da açıklarında OMV, Total ve Repsol'un yaptığı aramalardan henüz sonuç çıkmadı. Romanya'daki Neptün sahasında ise 40 milyar metreküpden fazla gaz bulundu. Karadeniz'deki en büyük keşif olan Neptün OMV, Rumen petrol şirketi ve Exxon Mobil tarafından geliştiriliyor.

Ukrayna açıklarında Shell, Exxon Mobil ve Petrom şirketletinin yaptığı aramalardan şu ana kadar olumlu sonuçlar çıkmadı. Yine Ukrayna açıklarındaki Prekarçinki bölgesinde de Amerikalı Vanco şirketi arama çalışmalarını sürdürüyor. Rus karasularındaki Tuapse sahasında ise Rosneft ile Exxon Mobil çalışmalarını sürdürüyor. 

Bu haber toplam 6302 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri