Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Karakolu kurtaran kahraman şoför o anı anlattı

22.08.2015 00:03
Bölücü terör örgütü PKK'nın LNG yüklü tankerle karakola saldırısını boşa çıkaran Edirneli kahraman şoför ‘o’ anları anlattı.

Bölücü terör örgütü PKK'nın Iğdır'da Suveren Jandarma Karakolu'na dün düzenleyeceği bombalı intihar saldırısını boşa çıkararak saldırıyı önleyen doğalgaz (LNG) yüklü tankerin Edirneli kahraman şoförü, ödüllendirildi.

 

 

"YÜZLERCE ŞEHİT OLABİLİRDİ"

Karakola kısa mesafe kala bombalı teröriste rağmen tankerden atlayarak Iğdır Üniversitesi'ne sığınan ve 'Tankerde bomba var' diyen kahraman şoför Turan Mutlu Gün'ü makamında kutlayan Iğdır Vali Vekili Mevlüt Özmen, "Büyük bir facia olacaktı. Hayatı pahasına Mehmetçiklerimizi koruduğu için. Patlamış olsaydı, atom bombasından daha tesirli olacaktı. Yüzlerce askerimiz şehit olabilirdi. Jandarma karakolumuz ve Kürt vatandaşların yaşadığı Suveren köyü halkı büyük zarar görecekti" dedi.

ARACA BOMBA YERLEŞTİRDİLER

Iğdır-Doğubayazıt yolunda saat 16.00 sıralarında stabilize yoldan bir araçla gelen 4 kişilik PKK üyesinin uzun namlulu silahla önünü kestiğini belirten tanker sürücüsü T.M.G., “Tankerin içerisinde sıkıştırılmış LNG yükü vardı. Aracın arkasından kola şişesi büyüklüğünde siyah bir şey bağlayan grup, önce aracı kendileri sürmek istediler. Ama ben bunun kullanmasının zor olduğunu söylediğimde; elinde bomba düzeneğinin uzun kablosu olan bir terörist tankere binerek kafama silah dayayarak ‘sür’ dedi. Ben kendisine niye böyle yapıyorsun, yazık değimli? Genç çocuksun, benim oğlumun yaşındasın dememe karşın, ‘sus ve sür’ diyerek beni tehdit etti” dedi.

“TERÖRİSTİN BOMBA DÜZENEĞİYLE UĞRAŞMASINI FIRSAT BİLEREK ARAÇTAN ATLADIM”

Sürücü G, teröristin bomba düzeneğiyle uğraşmasını fırsat bilerek araçtan atladığını belirterek, “Kafama silah dayayarak önce bana ‘bir ara sokağa gireceğiz’ diyen terörist, daha sonra Suveren Jandarma Karakol Komutanlığı'na yaklaşınca buraya sürmemi istedi. O anda frenlerin ısınmasını bahane göstererek yavaşladım. Bir yandan görülen karakolu kısa-uzun far yakarak uyarmaya çalıştım. Tam o anlarda teröristin bomba düzeneğiyle uğraşmasını fırsat bilerek araçtan atlayarak karakola doğru kaçtım. Bağırarak askerleri araçta bomba var diye uyardım. Çünkü taşıdığım madde bombadan bin kat daha tehlikelidir. Askeri karakola sığındım, olay esnasında demek ki diğer teröristler de araçla bizi takip ediyormuş. Karakola girdiğim anlarda bombayı patlattılar. Tanker çift saçtan ve içerisinde elyaf ile kaplı olduğundan bombanın etkisiyle patlamadı. Patlasaydı 7 kilometrelik alanda etkili olurdu” diye konuştu.

“HİÇBİR ASKERİMİZİN BURNU DAHİ KANAMADIĞI İÇİN MUTLUYUM”

Haince planı tahmin ettiğini söyleyen T.M.G., “Ben çok mutlu oldum, hiçbir askerimize bir şey olmadı. Çünkü patlama anında olacak hasarın yanında arkadaki araçtan gelen grubun silahlı saldırısı birçok askerimizin şehit olmasına neden olacaktı. Bu da beni çok üzerdi. Ben zaten ölmeyi göze almıştım. Dedim ki nasıl olsa öleceğim, aracı oraya götürmeden öleyim diye düşündüm. Artık ne olacaksa olsun dedim ve bu şekilde davrandım. Maddiyat gitmiş hiç önemli değil, benim için önemli olan oğullarımın sağ olmasıdır. Oğullarım diyorum; benimde bir oğlum var o da kısmetse yakında askere gidecek” ifadelerini kullandı.

 
Bu haber toplam 1680 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri