Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Karayılan Karışıklığı Sona Erdi

14.08.2011 19:23
Dünden bu yana PKK'lı Murat Karayılan'ın yakalanıp yakalanmadığı ile ilgili olarak gelen farklı haberlerin sırrı çözüldü. İşte "Yakalandı" haberinin perde arkası...

AA'nın "Terör örgütü elebaşı Karayılan'ın yakalandığı iddiası" üst başlığıyla yayınladığı haber yine AA tarafından iptal edildi.

Anadolu Ajansı, ilk geçtiği "Karayılan yakanladı" haberini "PKK'nın ikinci adamı yakalandı" olarak düzeltti.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile görüştüğü ve Salihi’nin PKK elebaşısı Murat Karayılan’ın İran tarafından yakalandığına ilişkin ellerinde bir biligi bulunmadığını söylediği öğrenildi.

İran'ın resmi haber ajanslarından Fars'ın bildirdiğine göre, İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi, terör örgütü PKK'nın ''iki numaralı isminin'' yakalandığı haberlerini teyit etti.

Fars ajansının haberinde şu ifadeler var:

"Burucerdi, Meclis'te bugün gazetecilerin PKK'nın iki numaralı isminin yakalandığı haberlerine ilişkin bir soruya verdiği cevapta, "Bu haber doğrudur, İran istihbarat birimleri, bu terör örgütünün iki numaralı ismini yakalamıştır" ifadesini kullandı.

Burucerdi, "İstihbarat güçlerimiz, PKK'nın iki numaralı ismini tutuklayarak çok önemli bir iş başarmışlardır" dedi.

İran'ın bir başka resmi haber ajansı Mehr de "PKK;nın ikinci adamının yakaladığı haberi doğrulandı" başlığı altında şu ifadelere yer verdi:

"İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Bakanı Alaeddin Burucerdi, terör örgütü PKK;nın ikinci adamının İran tarafından yakalandığını doğruladı.

Mehr haber ajans parlamento muhabirinin bildirdiğine göre, İran İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Bakanı Alaeddin Burucerdi;nin basın toplantısında gazetecilere vediği demeçte PJAK terörist örgütünün ülkenin batısındaki eylemleri hakkında açıklama yaparak, bu terörist eylemlerin PKK terörist örgütünün ikinci adamının yakalanması dolayısıyla yapıldığını söyledi.

Alaeddin Burucerdi, İran İstihbarat güçlerinin önemli bir operasyonu sonucu PKK;nın ikinci adamının yakalandığını belirtti.

Burucerdi, Devim Muhafızları;ndan da bu gibi başarılı ve etkin operasyonlar bekleneceğini vurguladı."

TARTIŞMALARDA MURAT KARAYILAN ADI VARDI

PKK'nın iki numaralı isminin yakalandığı tartışmaları dünmedya organlarında "Murat Karayılan yakalandı" iddiasıyla gündeme gelmişti. Burucerdi'nin basın toplantısında da bununla ilgili sorular soruldu.

 

Bu haber toplam 1648 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri