Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KARAYILAN'IN 500 SAYFALIK TELSİZ KONUŞMASI

26.05.2012 15:42
Şok itirafların yer aldığı telsiz dökümünde Karayılan, PKK operasyonlarında özel eğitimli birliklerin kullanılmasının da kendilerini zora soktuğunu belirtiyor.

Yaklaşık 2 yıldır telsiz çevirimlerine çıkmadığı bilinen terör örgütünün Kandil'deki "Bir Numarası" Karayılan yeniden telsiz üzerinden eylem talimatı vermeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Hatay'da 3 subayın şehit edildiği hain saldırının talimatını Karayılan'ın verdiği ortaya çıktı.

Yener Dönmez, Karayılan'ın 500 sayfalık telsiz çevrimlerinin dökümünü yayınlandı. Sözkonusu dökümde Karayılan'dan önemli itiraflar da var.

İşte Dönmez'in bugünkü yazısından ilgili bölüm;

Karayılan'ın PKK liderleriyle yaptığı son dönem telsiz -500 sayfayı aşıyormuş- görüşmelerinin detayları bunu gösteriyor.

Hassas ve gizlilik gerektiren bir dönemden geçtiğimiz için bütün detayları alamasam da öğrenebildiğim kadarını sizlerle paylaşacağım.

17 Mayıs'ta Hatay Dörtyol'da gerçekleşen ve 3 subayın şehit olduğu saldırı emri bizzat Karayılan'dan gelmiş.

2 yıldır telsiz çevrimlerine çıkmayan, örgüte doğrudan eylem talimatı vermeyen Karayılan, Hatay saldırısı öncesi telsiz çevrimlerine çıkmaya başlıyor.

Devrimci halk savaşının(!) bu yaz çetin geçmesi gerektiğini söyleyen Karayılan, Hatay bölgesinde acil eylem emri veriyor.

Murat Karayılan'ı barış güvercini gibi göstermeye çalışanlar için tekrar vurgulamak gerek, Karayılan, Hatay Dörtyol saldırısı başta olmak üzere son dönemde yapılan bütün saldırıların talimatını bizzat vermiş.

PKK elebaşlarıyla telsizden uzun bir durum değerlendirmesi yapan Karayılan'ın oldukça umutsuz bir profil çizdiği dikkatten kaçmayan bir nokta.

Karayılan telsizde PKK'nın "Dördüncü Stratejik Dönem" olarak adlandırdığı Devrimci Halk Savaşına geçtiğini ısrarla vurgulayıp, bu yılın Devrimci Halk Savaşı yılı olacağını, elden geldiğince büyük eylemler yapılması gerektiğini söylüyor ve teröristlere bu hedefi çiziyor.

Elebaşı, sonbahardan beri gerçekleştirilen operasyonlar, süregelen KCK operasyonları sebebiyle PKK'nın giderek etkisizleştiğini, marjinalleştiğini düşünüyor.

Bu sebeple güçlü eylemlerle PKK'nın sesini duyurmak istiyor.

Elebaşının endişeleri aslında bir bakıma Sonbahardan beri uygulanagelen terörle mücadele politikalarını da doğruluyor.

Nitekim Karayılan'ın telsiz görüşmeleri mağlubiyet sürecini tartışan bu tür özeleştirilerle dolu.

Karayılan'ın ifadelerine göre, Örgüt üzerinde kurulan büyük baskı, örgütü hızlı bir marjinalleşme, silinme ve erime sürecine doğru itiyor.

Bu baskının devamı elbette ki örgütteki ümitsizliği daha da büyütecektir..

Karayılan, operasyonlarla, örgütün hücum eden bir konumdan savunma yapan bir konuma gerilediğini itiraf ediyor.

Dolayısıyla güvenlik güçlerinin operasyonlarını kırabilmek için büyük eylemlerin yanı sıra irili ufaklı fakat sık aralıklarla yapılan eylemlerle güvenlik güçlerini meşgul edilmesi gerektiğini anlatıyor.

Karayılan, PKK operasyonlarında özel eğitimli birliklerin kullanılmasının da kendilerini zora soktuğunu belirtiyor.

Karayılan operasyonlar sebebiyle devam eden sıkıntılı süreçte örgüt militanlarının köylere gitmesini, örgüt propagandası yapmasını yasaklıyor.

Burada yaptığı vurgu ise gerçekten beni çok şaşırttı.

Karayılan, halihazırda örgüt propagandasının, örgütün yayın organları dışında da bir hayli yer bulduğunu, bu sebeple örgütün, doğrudan propagandaya ihtiyaç duymadığını ifade ediyor.

Operasyonlar, örgüt militanlarının köylüler üzerindeki baskısının kalkmasını sağlaması önemli bir kazanım.

Fakat Karayılan'ın basında geniş olarak örgüt propagandası yapıldığından bahsetmesi gerçekten ürkütücü.
 

Bu haber toplam 2758 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri