Haftalardır devam eden Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü’ndeki yenileme çalışmaları İstanbullu sürücüleri canından bezdirmiş durumda. Karşıya geçişler saatlerce sürerken, köprü zaman zaman renkli protestolara sahne oldu. Araçlarında beklemekten sıkılan sürücüler köprü üzerinde halay bile çekti. Bakım çalışmaları boyunca hedefteki kurum olan Karayolları Genel Müdürlüğü ise bir rapor hazırladı ve yaşadığı zorlukları sıraladı.

‘TRAFİK BİZİ DE ETKİLİYOR’
İstanbul trafiğini felç eden FSM’deki yenileme çalışmalarının 30 Ağustos’ta bitirilmesi planlanırken, bu sürede günah keçisi haline gelen Karayolları Genel Müdürlüğü de kendisini savundu. Genel müdürlük, FSM’deki bakım çalışmalarına yönelik hazırladığı raporda, pek çok zorlukla karşılaşıldığını belirterek, “Asfalt sökümü ve izolasyon gibi pek çok işi elle yapıyoruz. Bu da işleri uzatıyor. Trafik yüzünden asfaltı köprüye taşımakta zorlanıyoruz. Trafiğin akışını sağlamaya çalışırken işlerimiz aksıyor. Yüksek rutubet bazı işlemleri engelliyor” değerlendirmesinde bulundu.

‘TATİLE ÇIKIN’ DEMİŞTİ
Raporu hazırlayan Karayolları’nın genel müdürü Cahit Turhan, trafiği felç eden FSM’deki bakım çalışmalarını savunurken, bu süreçten etkilenmek istemeyen İstanbullulara kent dışına çıkmalarını tavsiye etmişti.

11 AŞAMALI KÖPRÜ BAKIMI
* Eski asfaltın sökümü

* İzolasyonun sökülmesi

* Çelik tabliyenin kumlanarak temizlenmesi

* Çinko ile kaplanması

* Astar atılması

* İzolasyon uygulanması

* Yapıştırıcı atılması

* Asfalt serimi

* Mıcırın serilmesi

* Trafik işaretlerinin çizilmesi

* Köprünün trafiğe açılması